Predstavnici poljoprivrednih organizacija iz Vojvodine apeliraju da se riješi problem registracije priključnih strojeva nakon što je u banatskom okrugu policija počela dijeliti prekršajne kazne poljoprivrednicima koji u prometu nemaju registrirane strojeve za rad u polju.
U policiji navode da strojevi spadaju u priključna vozila, no poljoprivrednici se ne slažu s tim.
Konkretno, poljoprivrednik Dragan Petrov kažnjen je sa 130 eura i tri mjeseca zabrane upravljanja vozilom, nakon što mu je policajac napisao kaznu jer je upravljao presom, radnim strojem koji nije bio registriran.
„Iz ove presude trebao bih da izvučem neku pouku, ali bih voleo da mi nadležni kažu kakvu to pouku, jer i dalje ponavljam – uložio sam žalbu i čekam odgovor višeg suda. Ako viši sud to ne prihvati, kakvu ja pouku imam? Po tome, i dalje ne mogu da koristim tu presu koja mi je potrebna za spremanje hrane za stoku“, žali se Petrov, dodajući kako na taj način ostaje bez sredstava za rad.
Vrsta vozila utvrđuje se na tehničkom pregledu.
Policija se poziva na zakon
U policiji napominju kako je zakon jasan te navode: „Priključno vozilo je vozilo koje je po konstrukciji, uređajima, sklopovima i opremi namenjeno i osposobljeno da ga vuče drugo vozilo, a služi za prevoz putnika ili stvari, odnosno za obavljanje radova“.
Poljoprivrednici kažu da to u praksi nije tako.
„Pokušali smo i te mašine na tehničkom pregledu da registrujemo. Kad smo ih tamo odvukli, oni su rekli da ni po kom osnovu, što se tiče tehničkog pregleda, nemaju mogućnost da tu mašinu registruju“, ukazuje Stojan Padejčev iz Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine.
Nadležni u Skupštini Vojvodine na strani su poljoprivrednika.
„Sad idu u takve pojedinosti pa priključne mašine koje su stare 20, 25 ili 30 godina, a nisu deo saobraćaja jer su zakačene na vozilo, tretiraju kao deo učesnika u saobraćaju. To je gotovo neverovatna stvar i prosto nemoguće sprovodivo. Zapravo je to jedna jako bizarna stvar koja se lako rešava tako što se izmeni pravilnik u domenu tih mašina kojima se radi u tom trenutku“, tvrdi Goran Ješić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu.
Rješenje čeka izbore
U Komitetu za bezbednost saobraćaja kažu da bilo kakve izmjene zakona i propisa nisu moguće do završetka predstojećih parlamentarnih izbora.
„Policija prosto sprovodi zakon i u ovom trenutku nije moguće nijedno međurešenje. Dakle, ono što mora da se uradi je da se promeni zakon. Kada se promeni zakon, i policija i sudovi će promeniti svoje postupanje i tada će biti sve kako treba“, kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Sve to u nezavidan položaj stavlja poljoprivrednike koji ne mogu čekati formiranje nove vlade, jer se vrijeme proljetnih radova bliži, a strojevi su im potrebni.
„Za mesec dana mašine treba da izađu na njive da rade, a kako ćemo ih dopremiti donde? Oni su nama čak predlagali da mi te mašine tovarimo na nekakve prikolice, neke kamione, ne znam ni ja šta, i da ih nosimo do njive. Ko će to da uradi? Ne znam, jer to su troškovi“, dodaje Stojan Padejčev.
Poljoprivrednici se, na kraju, nadaju da će im u rješavanju problema pomoći peticija za izmjenu zakona i pravilnika o prometu, koju su pokrenuli.
Izvor: Al Jazeera
Vojvođanska policija počela kažnjavati poljoprivrednike koji imaju neregistrirane radne strojeve.
