U Srbiji je završen proces digitalizacije i od danas u toj zemlji više nema analognog emitovanja televizijskog signala.
Ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da je blizu 98 posto stanovništva pokriveno digitalnim signalom.
Time je završen proces koji je počeo prije 10 godina.
Vlada Srbije još nije objavila koliko je ovo koštalo, ali se nadaju da će država od ovog posla ostvariti prihod od gotovo 100 miliona eura.
Ženevskim sporazumom iz 2006. godine sve evropske zemlje obavezale su se da do 17. juna pređu na digitalni signal emitovanja programa.
Slovenija, Makedonija i Hrvatska su taj posao već završile. Zamjena analognog televizijskog signala digitalnim u Crnoj Gori privodi se kraju.
BiH nije spremna
S druge strane, Bosna i Hercegovina nije spremna za digitalno doba, a blizu 40 posto građana uskoro bi moglo da ostane bez TV signala.
Bosanskohercegovački građani, koji TV program prate putem analognog signala, nakon 17. juna na ekranu bi mogli imati samo „snijeg“. Predajnici koji služe za zemaljsko emitiranje programa postepeno će se gasiti.
Devet godina nakon potpisivanja sporazuma o digitalizaciji, BiH nije okončala ni prvu fazu projekta koja je ona je podrazumijevala i to da dva javna emitera iz dva entiteta sinhroniziraju svoju mrežu i svoju opremu.
Odredbe sporazuma o digitalizaciji i odluke koje su iz njega proizišle nisu bile u skladu s politikom entiteta RS u toj oblasti, tvrde iz Ministarstva saobraćaja i veza RS.
Kako prva faza nije okončana, Vijeće ministara BiH blokiralo je ranije predviđenih 18 miliona eura za drugu fazu projekta digitalizacije. Sada je sasvim izvjesno da BiH ovaj proces neće izvršiti u postavljenom roku.
Izvor: Al Jazeera

U Srbiji više nema analognog emitovanja televizijskog signala, čime je završen proces koji je počeo prije 10 godina.
