Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Nasipima u Srbiji potrebna hitna sanacija

$
0
0

Poslije Drugog svjetskog rata u Srbiji su izgrađene najmanje 32.000 kilometara riječnog nasipa i mreže kanala, a poslije teških poplava mnogi nasipi su potpuno oštećeni. Stručnjaci smatraju da je potrebna njihova hitna sanacija, jer bi ih još jedan nalet visokih voda u potpunosti uništio.

Za nasip na Novom Beogradu strahovalo se da će u vrijeme majskih poplava biti probijen, jer je star gotovo 50 godina, a Sava ga decenijama polako uništava. Gradili su ga omladinci na radnim akcijama, u kojima je učestvovao i Slavko Žapčevski, stanovnik Novog Beograda, koji kaže da je tadašnja republika mislila na sve, pa i na poplave. Prema njegovom mišljenju, danas država ne može motivirati mlade, jer oni imaju druge probleme.

"Omladina je nekako danas izgubljena. Nema sigurnost u poslu, nema sigurnost u staranju o porodici, tako da je jedna generacija izgubljena", ukazuje Žapčevski.

Iako još drži, stručnjaci smatraju da savskom nasipu vrijeme polako prolazi.

"Otkako je sagrađen nasip nikada nije probijen, niti su novobeogradski blokovi ikada bili poplavljeni. Ne postoji ni bojazan da bi voda mogla da prođe ispod korita, jer su ista, bar u Beogradu, betonirana", javlja iz Beograda Al Jazeerin reporter Đorđe Kostić.

Mobilne barijere

Nizvodno pored Dunava nalazi se mala opšina Golubac, u kojoj su, za samo 18 sati, postavili 800 metara najsavremenijih panela za odbranu od poplava. Godinama su sakupljali novac za to, a pritiskali su i državu da im pomogne. U tome su uspjeli i sve ih je koštalo četiri miliona eura. Danas stanovnici Golupca ne strahuju od izlijevanja Dunava.

"Nadam se da će država naći sredstva da pomogne i drugim gradovima koji su mnogo veći od Golupca i koji su, možda, i ugroženiji, jer sigurno da ovakvi sistemi zaštite manje koštaju nego šteta koja se pričini u pojedinim gradovima", navodi Zoran Pajkić, predsjednik Opštine Golubac.

Načelnik Sektora za vanredne situacije u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije Predrag Marić smatra sa se radi o "pitanju odgovonosti prema sopstvenim sugrađanima kada se pri kreiranju budžeta za opštinu mora preventivno da planira izdvajanje sredstva za odbranu od poplava".

Poplave uništile kilometre nasipa

"To se ne radi u Srbiji u vrlo velikom broju slučajeva. Ljudi se hvataju ukoštac sa problemom samo kada se problem pojavi, a ne pre nego što se pojavi, kako bi ga smanjili ili da do njega ne bi došlo", kaže Marić.

Majske poplave uništile su i oštetile najmanje 1.000 kilometara nasipa.

"Moraće da prođe nekoliko godina da se oni ponovo stave u funkciju. Ono što ćemo svi izvući kao pouku iz ovoga, iz ove kataklizme jeste da, pored izgradnje, održavanje mora biti primarna funkcija tih sistema", navodi agroekonomista Milan Prostran.

Novca za gradnju novih nasipa nema, niti je tako nešto u planu, javlja Kostić, upozoravajući da će za obnovu već dotrajalih biti potrebne godine.

Izvor: Al Jazeera

Main Image: 
Standfirst: 
Majske poplave su uništile i oštetile najmanje 1.000 kilometara nasipa, još ih je mnogo u potpunosti uništeno.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Homepage Standfirst: 

Majske poplave su uništile i oštetile najmanje 1.000 kilometara nasipa, još ih je mnogo u potpunosti uništeno.

Promo Image: 
Modified: 
8 juni 2014, Nedelja 08:20 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>