Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se danas, 5. juna, a njime Program Ujedinjenih naroda za okoliš diljem svijeta nastoji istaknuti glavne ekološke probleme i potaknuti ljude na odgovorno ponašanje prema okolišu u cilju održivog razvoja.
Ovu godinu UN je proglasio međunarodnom godinom malih otočnih država u razvoju, a poruka ovogodišnjega Svjetskog dana zaštite okoliša je "Podignite glas, a ne razinu mora".
Na Svjetski dan zaštite okoliša ljudi diljem planete ujedinjeno djeluju kako bi osigurali čistiju, zeleniju i sjajniju budućnost za sebe i buduće generacije, podsjeća agencija Tanjug.
Manifestacije u Srbiji
U Srbiji će povodom ovog dana biti organizirane brojne aktivnosti i manifestacije, kojima će biti skrenuta pažnja najšire javnosti na značaj i potrebu očuvanja zdrave životne okoline.
U Narodnoj skupštini bit će održana šesta javna debata "Tretman opasnog i posebnih tokova otpada u Republici Srbiji" i to u organizaciji Centralno evropskog foruma za razvoj (CEDEF) i Privredne komore Srbije.
Organizatori upozoravaju na to da u Srbiji postoji više od milion tona historijskog opasnog otpada nastalog radom fabrika u prošlosti, a svake godine stvara se do 200.000 tona novog opasnog otpada, koji se u određenoj mjeri nekontrolirano odlaže.
Opasni otpad zbrinjava samo 30 privremenih deponija, od čega 62 posto ne zadovoljava propisane uvjete rada.
U Skupštini Grada Beograda će biti organizirana svečanost povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, gdje će, između ostalog, biti riječi o adaptaciji na klimatske promjene.
Hrvatski resurs
Hrvatski ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović istaknuo je u povodu Svjetskoga dana zaštite okoliša kako su očuvani okoliš i priroda jedno od hrvatskih najvećih resursa i bogatstava.
"Hrvatska je među 'top' tri države u Europi po kvaliteti mora. Treći smo u Europi po bogatstvu vode, a možemo biti zadovoljni i kvalitetom zraka. Imamo 19 nacionalnih parkova i parkova prirode, a gotovo 30 posto Hrvatske je pod ekološkom mrežom Natura 2000", izjavio je za Hinu ministar Zmajlović.
Rekao je da "smo na to iznimno ponosni, ali i upozorio kako ne smijemo zaboraviti da svako djelovanje čovjeka utječe na biljni i životinjski svijet, na stanje tla, zraka, vode i mora".
"Koliko su važni očuvani okoliš i priroda vidjelo se i tijekom katastrofalnih poplava koje su zadesile Slavoniju. Prirodna retencijska područja, poput Lonjskog polja, omogućuju da priroda za čovjeka odradi važan dio posla u borbi protiv poplava prihvaćanjem i zadržavanjem poplavnih voda", istaknuo je.
Zato je naše opredjeljenje, poručio je Zmajlović, održivi razvoj temeljen na suživotu čovjeka i prirode. I pritom nam nije cilj samo osigurati da zadržimo ovako dobro stanje, nego da ga i unaprijedimo gdje god je to moguće", poručio je Zmajlović.
BiH: Razorna snaga prirode
Kolektivna svijest o brizi za okoliš u kojemu živimo, nažalost, budi se samo i po pravilu u danima u kojima nas mediji podsjećaju na obilježavanje dana zaštite okoliša, opominjujući nas na pojačanu brigu o njemu.
Katastrofalne poplave koje su nedavno zadesile BiH i uzrokovale neprocjenjive materijalne i ekološke posljedice dokaz su koliko razorna može biti snaga prirode, te kakva ekološka katastrofa može zadesiti društvo čije je djelovanje uzrok klimatskih promjena, uništavanja resursa i izumiranja vrsta, podsjeća u izvještaju Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.
U saopćenju se dodaje da se prirodne nepogode više ne mogu spriječiti, ali se pravovremenim ulaganjem u infrastrukturu i poduzimanjem mjera za preveniranje i ublažavanje štetnih posljedica, podizanjem stepena pripravnosti, povećanjem svijesti o opasnosti od poplava i edukacijom stanovništva mogu bitno smanjiti negativni efekti po okoliš, kulturnu baštinu i privrednu aktivnost, s posebnom pažnjom prema zaštiti života i imovine.
Stoga rad Vlade FBiH na zaštiti, unapređenju i koordinaciji politika vezanih za prostorno planiranje, okoliš, vodoprivredu i poljoprivredu, sprečavanju negativnih posljedica i stvaranju pretpostavki za sigurnost i održiv razvoj društva, koji je povezan sa velikim rizikom od incidentnih zagađenja izazvanih vremenom, klimom i vodom, u narednom periodu treba postati strateški prioritet, zaključuje se u saopćenju.
Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. juna na godišnjicu održavanja Konferencije UN-a u Stockholmu (1972) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).
Izvor: Agencije

Važnost očuvanja okoliša i prirode vidjela se tokom katastrofalnih poplava koje su zadesile regiju prošlog mjeseca.
