Piše: Zoran Čutura
Kad čovjek bolje razmisli – u Partizanu su vjerojatno dočekali vijest o tome da je njihov igrač Bogdan Bogdanović dobio priznanje "Rising star", sa suzama u očima, koje još nisu presahnule nakon onog koša Cedevitinog Nolana Smitha na isteku regionalnog finala, koša koji ih je eliminirao iz Eurolige za iduću sezonu.
Bogdanović je priznanje dobio izborom euroligaških trenera, temeljem igara u Euroligi, gdje je Partizan prvi put nakon tri sezone ušao u Top 16, s Bogdanovićem kao liderom mlade momčadi. No, to su apsurdne okolnosti, a sam Bogdanović nije kriv što se unutar njih zatekao – i njemu će sjećanja na ove dane biti pomiješana, miks sreće zbog individualnog priznanja i tuge zbog kolektivnog neuspjeha.
Pojavio se 'niotkuda'
Možda je najzanimljivije u svemu tome što se Bogdanović pojavio – niotkuda. "Out of the blue", rekli bi Amerikanci. Sugovornik čije ime ne mogu spomenuti jer radi na poziciji koja zabranjuje ovakve vrste javnih analiza, smatra da je baš to na njega skrenulo pozornost struke.
"Bogdanović je izuzetno ugodno iznenadio ovom sezonom jer je praktički preko noći postao nositelj igre jedne euroligaške momčadi. On čak ni u mlađim dobnim kategorijama nije bio izraziti 'scorer' niti lider, da bi ove sezone pokazao kako je u stanju predvoditi ekipu i postizati poene odluke. Osim toga, isprofilirao se kao drugi bek, ali je usto pokazao da je u stanju igrati i na poziciji organizatora u dijelu sezone kad je Partizan imao velikih problema s ozljedama. Ta mu je polivalentnost dodatna kvaliteta", kaže taj izvor.
Prema njegovu mišljenju, Bogdanović ima sve karakteristike modernog košarkaša – igra dobru obranu, ima odličan šut i iz driblinga i iz naskoka te izrazito duge ruke.
Možda je najzanimljivije u svemu tome što se Bogdanović pojavio – niotkuda. "Out of the blue", rekli bi Amerikanci.
"Ako govorimo o njegovim manama, onda je to nedostatak atletizma, ali samo kad ga se usporedi s igračima NBA potencijala. Dobrim igrama našao se na meti velikih europskih klubova, najozbiljnije se spominje Fenerbahce, a dobro stoji i kod projekcija ovosezonskog drafta – sve prognoze govore o izboru u prvoj rundi ili visoko u drugoj rundi NBA drafta", dodaje isti izvor.
Mladi igrači u izlogu
Ove riječi, a radi se o čovjeku koji od takvih procjena zarađuje za život, ponovno ukazuju na sljedeće – u današnjoj košarci svi su mladi igrači zapravo u izlogu. Vjerojatno ne postoji niti jedan perspektivni tinejdžer na Planeti ('ajde, možemo se zadržati i samo u našoj regiji koja tradicionalno talentima puni bogatije sredine), koji može promaknuti skautima. Čim prohodaju i ubace prve koševe, čim hipofiza počinje pojačano lučiti i utjecati na rast – već su podvučeni u bilježnicama.
Trener Partizana Dušan Vujošević, imao sam dojam, još u glavi vrti završnicu utakmice protiv Cedevite. Ali, ipak je smogao snage za davanje korektne izjave na temu Bogdanovićevog priznanja.
Bogdanović ima sve karakteristike modernog košarkaša – igra dobru obranu, ima odličan šut i iz driblinga i iz naskoka te izrazito duge ruke.
"Partizan je dugo poznat kao sredina koja proizvodi i afrimiše mlade košarkaše", podsjeća Vujošević.
Tu ništa nije sporno. Možemo se vratiti i u nešto dalju prošlost – do Divca, Paspalja, Đorđevića, Rebrače i Danilovića koji su nakon igranja u Partizanu imali veličanstvene međunarodne karijere, uključujući i igranje u NBA. U novijim vremenima možemo spomenuti, recimo, Perovića, Pekovića, Krstića, Veličkovića, Tripkovića, Veselyja i tako sve do Lučića koji je uoči ove sezone otišao u Valenciju.
Partizanov kontinuitet
Nekoga sam sigurno zaboravio, nije bilo namjerno, a smisao ovog popisa jest – Partizan ima kontinuitet sportske i stručne politike te je zahvaljujući tome i uspio proizvesti te silne kvalitetne igrače. Opredijelili su se za određeni model rada u kojem je ključna figura upravo Vujošević. Moglo bi se reći kako je od '86. u Partizanu, s izletima u Španjolsku, Italiju i Rusiju da bi se uvijek vraćao.
"U Beogradu se najprijatnije osećam, pa samim tim u Beogradu najkvalitetnije i radim', kazao mi je jednom. Nije uvijek sve bilo bajno i sjajno, ali ustrajali su...
"Ovu sezonu dobro smo igrali u Evroligi, ušli smo u Top 16, a Bogdanović je odigrao nekoliko vanredih utakmica i nagrada za to stigla je od struke, što je važno naglasiti. Ipak, kao i svi mladi igrači imao je oscilacija kroz sezonu", dodaje Vujošević.
Partizan je dugo poznat kao sredina koja proizvodi i afrimiše mlade košarkaše, podsjeća Vujošević.
Partizan je u financijskim problemima, a ta bi se kriza mogla produbiti neigranjem u Euroligi. Koliko će to imati utjecaja na Bogdanovićev status? Hoće li ga Partizan biti prisiljen prodati da bi zakrpao rupe u proračunu?
"Kao trener bih voleo da ga zadržim u ekipi i za narednu sezonu, ali neće to zavisiti samo od mog mišljenja i stava. Smatram da još nije dovoljno sazreo da ode iz Partizana i tu je određena opasnost za budući tok njegove igračke karijere. Ipak, moglo bi da se dogodi da njegov odlazak, uzimajući u obzir sve okolnosti, bude neophodan za klub", zaključuje Vujošević.
Izvor: Al Jazeera

Partizan ima kontinuitet sportske i stručne politike te je zbog toga i uspio proizvesti te silne kvalitetne igrače.
