Beograd i Priština dogovorili su funkcioniranje suda u Mitrovici. Završetak dogovora o pravosuđu i zajednici srpskih općina najavili za sljedeći susret.
I dalje nema dogovora Beograda i Prištine o pravosuđu i zajednici srpskih općina na Kosovu.
Predstavnici Beograda i Prištine su nakon današnjeg kruga razgovora u Briselu izjavili, kako su ostvarili značajan napredak i kako je gotovo postignut dogovor o pravosuđu na sjeveru Kosova.
Bez dogovora su završili sastanak u Briselu o otvorenim pitanjima u primjeni sporazuma iz aprila prošle godine,
Preostali detalji
Rečeno je kako su ostali samo manji tehnički detalji koji će biti finalizirani u slijedećem periodu te bi sporazum trebao biti ozvaničen na sljedećem sastanku.
Iako je bilo najavljeno kako će se razgovarati i o osnivanju Zajednice srpskih općina, nakon sastanka nije bilo govora o tome.
Visoka predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je kazala kako su dvije strane razgovarale i o sljedećim koracima u okviru dijaloga i dogovorili ponovni susret.
Odlazeći premijer i vicepremijer Srbije Ivica Dačić i Aleksandar Vučić su razgovarali sa predsjednikom Vlade Kosova Hashimom Thacijem, uz posredovanje Visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton.
Današnja runda dijaloga počela je nešto poslije 15 sati bilateralnim sastancima Ashton, najprije sa kosovskim premijerom Thacijem, a potom i sa delegacijom Beograda, u kojoj su premijer i vicepremijer Dačić i Vučić, kao i savjetnik predsjednika Srbije Marko Ðurić, ministar za KiM Aleksandar Vulin i generalni sekretar Vlade Veljko Odalović.
Poslije bilateralnih razgovora održan je i zajednički sastanak delegacija sa Ashton.
Dvije strane do sada nisu postigle dogovor o pravosuđu i ZSO-u.
Dačić je ranije najavio "teške razgovore", o čemu dvije strane do sada nisu uspjele da se dogovore ili provedu ono o čemu je dogovoreno, javlja Tanjug.
Ko ima pravo glasa
"Na Kosovu počinju pripreme za parlamentarne izbore, što je za nas veoma bitno pitanje - ko ima pravo glasa, pitanje koliko će Srbi imati poslanika u budućoj skupštini Kosova, pitanje zastupljenosti Srba u organima vlasti Kosova, pravosuđe, konstituisanje ZSO-a i još dosta toga o čemu će se razgovarati", objasnio je Dačić.
Nakon ranije runde pregovora u februaru, Thaci je izjavio kako je postignut suštinski napredak ka sporazumu o pravosuđu.
Aleksandar Vulin, ministar bez portfelja zadužen za Kosovo, najavio je da bi u Briselu moglo da bude riječi i o promjenama kosovskog Izbornog zakona, odnosno zastupljenosti srpskih poslanika u kosovskoj Skupštini.
"Srbi (...) su rekli da ne dolazi u obzir smanjivanje njihovih prava", rekao je Vulin.
Naglasio je da je Briselski sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova statusno neutralan, što znači, kako smatra, da glasanje sa odgovarajućim srpskim dokumentima ne može da bude dovedeno u pitanje.
Nadležnosti mitrovičkog suda
Pregovarači Beograda i Prištine u Briselu su razgovarali i o nadležnosti Osnovnog suda u Mitrovici, koji, prema viđenju prištinske strane, treba da obuhvati sedam opština, od kojih su tri s pretežno albanskim stanovništvom.
Beograd smatra da takvo rješenje nije u duhu Briselskog sporazuma, jer bi etnička struktura sudija i tužilaca takvog suda bila većinski albanska.
Drugo neriješeno pitanje je civilna zaštita na sjeveru Kosova, koja je pod kontrolom lokalnih vlasti, a za koju Priština traži da se uklopi u kosovski sistem pod nadzorom Kosovskih snaga sigurnosti.
Srpska strana se odlučno protivi toj ideji.
Izvor: Al Jazeera i agencije

Završetak dogovora o pravosuđu i zajednici srpskih opština najavljen za sljedeći susret.
