Međunarodna organizacija za migracije je u ponedjeljak u prostorijama Jedinice Granične policije Bosne i Hercegovine u Trebinju organizirala svečanost povodom otvaranja Zajedničkog centra za policijsku saradnju između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.
Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine Vinko Dumančić kazao je kako će otvaranjem centra svi dosadašnji oblici saradnje policijskih agencija na polju granične sigurnosti dobiti novi oblik i biti dodatno unaprijeđeni.
"Zajednički centar osnivamo kako bismo još više ojačali međusobno povjerenje u suzbijanju svih vidova kriminaliteta. Unaprijedit ćemo međusobnu razmjenu informacija, ubrzati protok operativnih podataka i time stvoriti bolje uvjete za poduzimanje zajedničkih koordiniranih aktivnosti na povećanju sigurnosti zajedničkih granica", naglasio je Dumančić.
Izrazio je zadovoljstvo što je Zajednički centar smješten u Jedinici Granične policije u Trebinju, jer smatra da će ta lokacija, pored geostrateškog položaja, doprinijeti učinkovitosti rada Centra.
Finansijska podrška
"U prvoj fazi, pored nas domaćina, u radu Centra će sudjelovati predstavnici graničnih policija Srbije i Crne Gore. Međutim, on je otvoren i za predstavnike drugih agencija za provođenje zakona, predstavnike carinskih tijela i službi za poslove sa strancima", naglasio je Dumančić.
Zamjenica ambasadora Velike Britanije u Sarajevu Christine McNeill je tokom svečanosti naglasila da Britanska ambasada prepoznaje potrebu za jačanjem regionalne saradnje kao ključnog faktora u osiguravanju najbolje učinkovitosti, dugoročne samoodrživosti i isplativosti intervencija.
Razvoj Centra policijske saradnje će unaprijediti razmjenu informacija između policijskih službenika tri države, kako bi se olakšalo pravovremeno poduzimanje odgovarajućih mjera na granicama, naročito u borbi protiv nelegalnih migracija, trgovine ljudima, krijumčarenja i drugih prekograničnih prestupa, koji ostaju kritična pitanja u regiji Zapadnog Balkana.
To je prvi Centar ovakve vrste u regiji Zapadnog Balkana.
U tom kontekstu ta inicijativa ne služi samo kako bi poboljšala kapacitete Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, nego i partnerskih organizacija u susjednim državama, a, dodatno, i kako bi poboljšala jačanje prekogranične saradnje i koordinacije.
Zajednički centar je uspostavljen u okviru projekta "Izgradnja kapaciteta policijskih službenika za provedbu aktivnosti u Centru za policijsku saradnju", koji finansijski podržavaju Vlada Velike Britanije i Razvojni fond IOM-a.
Razvijan je na osnovu modela koji je široko rasprostranjen u članicama Evropske unije.
Priroda migracijskih tokova
Nakon zvaničnog otvaranja, Centar postaje operativan te će omogućiti agencijama za provođenje zakona bržu razmjenu informacija i ubrzati akcije, učiniti efikasnijim sistem za identifikaciju i borbu protiv prekograničnog kriminala, u skladu sa šengenskim standardima, stvarajući na taj način strukturu koja je praktični preduvjet u procesu integracije u EU.
Učešćem u Zajedničkom centru za policijsku saradnju države će poboljšati i regionalnu saradnju, pokazujući time odlučnost da budu korak bliže ispunjavanju uvjeta iz Poglavlja 23 EU-a - Pravne stečevine.
Globalna ekonomska kriza i politička nestabilnost imaju značajan efekat na prirodu migracijskih tokova u regiji, što rezultira povećanim brojem nezakonitih migranata iz država van Jugoistočne Evrope, koji prolaze i često bivaju uhvaćeni u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, ali i nezakonitih migranata iz država regije, koji nastoje ući u neku zemlju članicu EU-a.
Bez jačanja postojeće regionalne saradnje i bez uvođenja novih mehanizama, granice EU-a u regiji Zapadnog Balkana mogle bi postati veoma porozna tačka ulaska, što bi stavilo dodatan teret na agencije koje se bave provođenjem zakona.
Izvor: Agencije

Učešćem u Zajedničkom centru za policijsku saradnju države će poboljšati i regionalnu saradnju.
