Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Prihvatilište u Kragujevcu pred zatvaranjem

$
0
0

Iz Asocijacije centara za socijalni rad u Srbiji stižu upozorenja da velikom broju ustanova koje pružaju usluge socijalne zaštite prijeti zatvaranje.

Razlog je moratorij na zapošljavanje u javnom sektoru do 2015, koji je uvela Vlada.

Jedna od ustanova kojoj je ozbiljno ugrožen rad jeste i Centar "Kneginja Ljubica" iz Kragujevca.

Grad bi mogao ostati bez prihvatilišta za djecu, jer velikom broju zaposlenih neće moći produžiti ugovore, izvještava Anne Marie Ćurčić, reporterka Al Jazeere.

Vlada ima 13 godina i mnogo više iskustva od svojih vršnjaka.

'Porodice u riziku'

Njegova iskustva su, ipak, sasvim drugačija od onih očekivanih za taj uzrast. Stječu se u takozvanim porodicama u riziku, u kojima često prevladava nasilje. Nerado govori o tome.

"Bilo bi mi mnogo teško da to držim sam u sebi, a da drugi mene ne razumeju. Ali imao sam par tih situacija… I oni su me svi pitali šta ti je, šta ti je, ja sam malo ćutao, pa sam im posle rekao, nisam mogao da izdržim, to je mnogo teško", ispovijeda se Vlada.

Razumijevanje i podršku Vlada pronalazi u dnevnom boravku za ugroženu djecu kragujevačkog Centra za razvoj usluga socijalne zaštite "Kneginja Ljubica".

Ali rad tog centra doveden je u pitanje nedavnim izmjenama Zakona o budžetskom sistemu, kojim se između ostalog predviđa smanjenje broja zaposlenih u državnim institucijama.

"Na taj način su praktično dovedene u pitanje sve usluge socijalne zaštite u gradu Kragujevcu, čitav sistem socijalne zaštite koji je godinama razvijan, a to za naše korisnike znači da ostaju bez usluga na koje su navikli, da ostaju prepušteni sami sebi ili, pak, da neki od njih, pre svega govorim o prihvatilištima, budu upućivani u neke druge sredine", ističe Ljiljana Stanković, zaposlenica kragujevačkog centra.

To je za mnoge neprihvatljivo.

"Prvo, ta deca su u startu oštećena, uskraćena za ljubav i pažnju biološke porodice, omogućeno im je tu da imaju kakav-takav mir i mogućnost da uspeju u životu. Uskratiti im to – to je strašno", govori Sava Jevtić, zaposlenik Udruženja hranitelja "Čuperak".

Pogubno zatvaranje

Zato je pokrenuta akcija da se podrži Centar koji pruža usluge za hiljadu i pol ljudi.

"Preko društvenih mreža Kragujevčani su na više lokacija u gradu, uključujući i tržne centre, počeli akciju prikupljanja potpisa podrške Centru. Za samo tri dana, prikupljeno je više od hiljadu i po potpisa, a akcija i dalje traje", izvještava Anne Marie Ćurčić.

Neki od potpisnika peticije kažu nam da je pogubno eventualno zatvaranje Centra.

"Ako ste dali toj deci priliku da mogu da vide drugačiji život i priliku da se bore za svoj život, da svoj život uhvate u ruke, ovo je najsurovije što im se čini - da prihvatilište više ne postoji, to je još gore nego da prihvatilište nije ni osnovano", smatra Kragujevčanka Tatjana Vulić.

"Kada bi se građani, kada bi se narod probudio i kad bi bili malo više svesni problema koji postoje u okruženju, da bi mogli mnogo toga da učinimo na tom delu rešavanja problema, jednostavno pritiska na nadležne da se bave tom problematikom", kaže Boris Herman, stanovnik Kragujevca.

Vlada i mnogi poput njega, nadaju se da će moći i dalje dolaziti u Centar, gdje mogu dobiti podršku i savjet.

Lokalna samouprava Kragujevca, kao osnivač Centra, tim povodom obratila se nadležnima, a posebno Ministarstvu finansija. Odgovor još nisu dobili.

Izvor: Al Jazeera

Standfirst: 
Zbog moratorija Vlade na zapošljavanje u javnom sektoru, velikom broju prihvatilišta u Srbiji prijeti zatvaranje.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Homepage Standfirst: 

Zbog moratorija Vlade na zapošljavanje u javnom sektoru, velikom broju prihvatilišta u Srbiji prijeti zatvaranje.

Promo Image: 
Modified: 
23 februar 2014, Nedelja 08:15 CET
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>