U Briselu je danas, nešto poslije devet sati, počela prva međuvladina konferencija između Srbije i EU, čime je označen početak pristupnih pregovora na političkom nivou.
Srbiju na konferenciji predstavljaju premijer Ivica Dačić, prvi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić, a u delegaciji su i ministar za evropske integracije Branko Ružić, šef diplomatije Ivan Mrkić, šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević i savjetnik predsjednika Srbije za vanjsku politiku Marko Ðurić.
Evropsku uniju na skupu predstavljaju potpredsjednik grčke Vlade i šef diplomatije Evangelos Venizelos i komesar za proširenje Štefan Fule.
Današnja konferencija je prilika da se razmijene opći stavovi između predstavnika EU i Srbije, da se predstavi pregovarački okvir EU, pregovarački tim Srbije i predloži kalendar sastanaka u okviru procesa skrininga.
Premijer Dačić će predstaviti uvodnu izjavu Vlade Srbije.
Na konferenciji su, između ostalih, prisutni i šef austrijske diplomatije Sebastian Kurz, ministarska vanjskih poslova Hrvatske Vesna Pusić i drugi.
Poslije međuvladine konferencije, Dačić i Vučić će se obratiti medijima.
Planovi i iščekivanja
Vučić je poručio kako je cilj vlade da Srbija 2020. godine postane punopravni član Unije.
"Naš cilj je da sve što je do nas završimo do 2018, a onda nije više na nama da li ćemo u EU biti primljeni 2020.", rekao je novinarima u Vladi Srbije u ponedjeljak.
Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević za Al Jazeeru je govorila o planovima i očekivanjima.
"Tri poglavlja za koje mislim da, po prirodi pregovaračkog okvira, će biti otvorena tokom ove godine su poglavlje 35 - Normalizacija i poglavlja koja su suštinski važna za novi pristup pregovora 23 i 24 - Vladavina prava, odnosno Pravda, sloboda, bezbednost", kaže Miščević.
"Volela bih da predmet otvaranja pregovora i poglavlje nauka i istraživanje, kao i carinska unija, što su oblasti gde ne očekujem merila za otvaranje pregovora."
Pregled puta ka EU
U jedanaestom mjesecu 2000. tadašnja Savezna Republika Jugoslavija prvi put je službeno učestvovala na samitu EU u Zagrebu, gdje je uključena u proces Stabilizacije i pridruživanja.
Pet godina kasnije, nova država Srbija i Crna Gora započinje pregovore o Sporazumu i stabilizaciji, da bi ubrzo 2006. pregovori bili stopirani zbog nedovoljne saradnje s Haškim tribunalom.
Konačno, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije potpisan je u Luksemburgu 2008. godine, nakon što je državna zajednica Srbija i Crna Gora prestala postojati i nakon što je Srbija normalizirala saradnju s Tribunalom za ratne zločine.
Godinu dana kasnije, uspostavljen je bezvizni režim i te iste godine Srbija je podnijela zahtjev za članstvo u Uniji.
U martu 2012. dodijeljen joj je status kandidata, da bi prošle godine u junu Brisel odlučio da pregovori sa Srbijom o pristupanju EU počnu najkasnije u januaru 2014. godine.
Izvor: Al Jazeera i agencije

U Briselu je počela prva međunarodna konferencija između Srbije i EU, čime je označen početak pristupnih pregovora.
