Najezda gusjenica zahvatila je dio istočne Srbije, tačnije - više od 18.000 hektara privatnih i državnih šuma. Štetočine su napale i voćnjake i vinograde.
Bez lista i ploda voćnjak Slobodana Miloševića iz sela u Negotinskoj krajini u istočnoj Srbiji izgleda sablasno. Ovog ljeta on neće imati berbu zbog najezde gubara, izvijestio je Zoran Kosanović, reporter Al Jazeere.
Milošević kaže da za svojih 60 godina života ne pamti takvu najezdu štetočina.
"Prskali smo dva puta i to ništa nije vredelo - noću je pala kiša, to oprala i nije ostao nijedan listić. Nije to da je pojedeno samo lišće, nego je pojeden plod šljiva i bio je strah da se ne osuši drvo, razumeš. Evo sad, tek posle mesec dana, su počeli da izbijaju ponovo listovi, šteta je sto posto", kaže Milošević.
Iako su voćnjaci u Negotinskoj krajini pretrpjeli veliku štetu zbog gubara, insekta koji je tokom proljeća pojeo gotovo svo lišće, šume u tom kraju se oporavljaju.
Jaka invazija gubara
Država je zakasnila u reakciji u borbi protiv ove štetočine, a kasnije i procijenila da je šteta mnogo manja od sredstava koja su bila neophodna za aviozaprašivanje protiv gubara.
Koliko je jaka invazija ove gusjenice na šume Negotinske krajine objašnjavaju u šumskom gazdinstvu u tom gradu.
"Gradacija gubara je bila tolika da, ukoliko se jakim napadom smatra 500 legala po hektaru, mi smo ove godine imali 500 legala po jednom stablu, to je znači ekstremno jaka gradacija“, kaže Goran Ergarac, šef Šumske uprave Srbijašuma u Negotinu.
Tragovi nakon prolaska ove štetočine i dalje su vidljivi.
Ipak, rijetka su stabla koja su se osušila zbog gubara. Procenjuje se da će šteta biti na nivou izostanka godišnjeg priraštaja stabla.
Na meti gubara ove godine bilo je gotovo 25 hiljada hektara šuma u Negotinskoj krajini.
Izvor. Al Jazeera
Najezda gusjenica zhvatila je više od 18.000 hektara privatnih i državnih šuma, te voćnjake i vinograde.
