Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Vojska čisti oštećene zgrade Generalštaba

$
0
0

Nakon 14 godina počelo je čišćenje zgrada Generalštaba u Beogradu pogođenih u NATO bombardovanju na Srbiju 1999. godine. Komplekse čisti vojska. Ne objavljuje se da li čišćenje zgrada znači i njihovo spremanje za prodaju.

Za ove objekte u centru Beograda ima više zainteresovanih investitora, a među njima su i svetski hotelski lanci.

Objekti se nalaze na 20 metara od Vlade Srbije. Zgrade Generalštaba godinama su ruglo u centru Beograda. Danas su mesto gde buja vegetacija, a ptice se kriju u njoj.

U Vojsci Srbije kažu da su pokrenuli čišćenje jer ugrožava bezbednost prolaznika. Sređuje se preko 2.000 metara kvadratnih. Vojska će tu raditi narednih 70 dana.

"Radi se o uklanjanju svih srušenih i urušenih delova armirano-betonske konstrukcije, tako da ovaj deo iza mene koji vidite, glavni ulaz će biti u potpunosti raščišćen i uklonjen", kaže Jovica Krivokapić, portparol Ministarstva odbrane.

Država vidi profit od prodaje

Građani se nadaju da će ovde izgraditi nešto novo - bolnicu, univerzitet ili hotel.

"Ova zgrada bila je simbol jednog vremena. To vreme je prošlo. Drveće je poraslo na ovoj zgradi, sa one strane imate drveće visine preko 15 metara. Cela jedna generacija dece koja je rođena 1999. godine je porasla, upisala srednju školu, a niko ništa nije uradio sa ovom zgradom", kaže stanovnik Beograda Boško Savković.

Njegova sugrađanka Vera Gavrilović dodaje: "Mislim, stvarno je sramota. Ja bih jako želela da se to pitanje konačno reši. Ne mogu da verujem da ne može da se nađe investior koji će biti ravnodušan na takvu lokaciju."

Polemika oko budućnosti ovih zgrada ne prestaje više od decenije. Država, koja nema novca da ih sredi, u njima vidi profit od prodaje. Stručna javnost smatra da su one kulturno dobro, simbol Beograda.

"Vlasnik ovih zgrada je Republika Srbija, a korisnik je još Vojska. Zgrade Generalštaba pre šest godina dobile su status spomenika kulture, što znači da pri bilo kakvoj rekonstrukciji njihov autentični izgled ne sme da se menja",  javlja iz Beograda reporter Al Jazeere Đorđe Kostić.

Stručnjaci: Vratiti zgrade u originalno stanje

Međutim, potencijalni investitori ne žele autentični Generalštab, jer im nije moderan. Početkom godine Ministarstvo građevine i urbanizma uputilo je zahtev Zavodu za zaštitu spomenika da se objektima skine državna zaštita. To je naišlo na osudu arhitekata.

"Akademija arhitekture Srbije podiže glas u zaštitu Generalštaba kao dela arhitekture i kulture od neprocenjivog nacionalnog značaja.
Taj kompleks treba dovesti u prvobitno stanje, prema originalnim projektima. Kompleks može promeniti namenu unutrašnjih prostorija, ali spolja izgled mora biti vraćen u originalno stanje, navodi se u saopštenju.

Kao mogući investitori sve češće se spominju kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i to nakon posete šeika Muhameda bin Zajeda Srbiji. Zvanične potvrde nema.

Izvor: Al Jazeera

Standfirst: 
Država u zgradama, oštećenim u NATO-bombardovanju, vidi profit od prodaje, dok stručnjaci smatraju da su one kulturno dobro.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Homepage Standfirst: 

Država u zgradama oštećenim u NATO-bombardovanju, vidi profit od prodaje.

Promo Image: 
Modified: 
26 novembar 2013, Utorak 17:43 CET
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>