Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

U opasnom tranzitu kroz Balkan

$
0
0

Azilanti koji prolaze kroz Srbiju najčešće dolaze iz Sirije, Afganistana i Eritreje. Smještaju ih u pet centara za azil, a svima je krajnja destinacija Evropska unija. U prva tri mjeseca 2015. godine zatraženo je 8.710 azila, dok je tokom cijele 2014. podneseno 16.490 zahtjeva za azil.

U Centrima su trenutno smještena 3.493 azilanta, a migranti u Srbiji ostaju u prosjeku šest dana.

Azilanti sve češće sa juga Srbije dolaze u Beograd. Nakon predaha odlaze put Mađarske i Hrvatske.

Ekipa Al Jazeere susrela ih je u Preševu, što znači da su uspjeli preći granicu Makedonije i Srbije. Govore malo i uvijek isto - da pješače danima i da su bili na meti pljačkaša. Ako sve prođe kako treba, Beograd je prva tačka predaha.

Noge Iračanina Malikea Adnana ukoračale su u Srbiju poslije šest dana hodanja. On ih više ne osjeća. Ženu i dvoje djece ostavio je u Bagdadu i krenuo ka Finskoj. U trenutku kad ga srećemo, u Beogradu je tek dva sata.

„Kroz Makedoniju smo išli prugom, nekoliko grupa od po pet-šest ljudi. Ja sam imao sreće, ali mnogi su opljačkani. Napadale su nas bande sa noževima. Dvije sedmice je trajao cijeli put“, kaže ovaj Iračanin i dodaje kako je iz domovine pobjegao zbog prijetnji smrću.

Bijeg u ciframa

Sirijac Ahmed Esmaeel nije želio biti dio oružanog sukoba u Siriji. Radio je kao profesor engleskog i opis puta do Srbije najbolje pokazuje u brojkama.

„Do Istanbula mi je trebalo 15 sati. Onda brodom do Grčke šest sati. Tamo smo uhapšeni. Bili smo u zatvoru osam dana. Kad su nas pustili, do granice smo hodali pet sati. Potrpali su nas 50 u jedno vozilo. Onda se to vozilo pokvarilo. Do granice Srbije hodali smo od šest do jedan ujutro. Spavali smo napolju. Onda do Beograda, još dva sata“, kaže Esmaeel.

Jedan čovjek ovakve ispovijesti sluša svaki dan. Porijeklom je Sirijac, u Srbiji je još od 1970-ih godina i među migrantima je poznat kao onaj ko pomaže. Da bi to mogao i nastaviti, ne otkrivamo mu identitet.

„Kad dolaze,veoma su umorni. Jedva hoće da spavaju. Međutim, imaju problem ovdje, ne mogu da dobiju papire, dao sam im savjet da spavaju u autobusu do granice. Tri sata - tri sata. Spavajte“, navodi.

Kaže kako svaki dan prođe 100 - 200 novih izbjeglica iz Iraka i Sirije, te da u Srbiji ostaju maksimalno dva dana jer nemaju papira i nemaju gdje spavati. Na pitanje kako nastavljaju bez papira, kaže:

„Bez papira, eh, kako. Svako od njih ima problem za to. Ali čim se zna da su iz Sirije ili Iraka, dozvole im, znaju da je u Siriji rat.“

Opasni tranzit

Novinarka Al Jazeere Jelena Glušac iz Beograda javlja:

„U opasnom tranzitu kroz Balkan, hiljade ljudi koji su napustili živote stvarane u Siriji, Iraku, Afganistanu ili Pakistanu, spremni su gotovo na sve da bi u nekoj obećanoj zemlji ponovo bili ljudi.“

Pokušavaju stići što dalje i nadaju se da će jednog dana ponovno biti sa svojima.

„Ostavio sam porodicu. Neću ih vidjeti dok se rat ne završi. To je teška odluka, ali ne mogu ništa“, rekao je Adnan.

Migrantski put traje i po šest mjeseci, a neki idu samo pješice kako bi stigli na sigurno. Za ove ljude privremena sigurnost je Srbija. Najveći broj njih je sa malo novca i bez ikakvih dokumenata i plana kako se domoći zemalja EU-a.

Izvor: Al Jazeera

Main Image: 
Standfirst: 
Ekipa Al Jazeere susrela ih je u Preševu, što znači da su uspjeli preći granicu Makedonije i Srbije.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Homepage Standfirst: 

Ekipa Al Jazeere susrela ih je u Preševu, što znači da su uspjeli preći granicu Makedonije i Srbije.

Promo Image: 
Modified: 
18 maj 2015, Ponedeljak 15:57 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>