U Srbiji je u toku javna rasprava o uvođenju kazne doživotnog zatvora. Stručna javnost je podijeljena kada je riječ o toj ideji, a predlagači tvrde da samo tri članice Evropske unije nemaju takvu kaznu.
Doživotna kazna zatvora umjesto 40 godina, koliko je sada predviđeno za najteža krivična djela - takva mogućnost otvorena je izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srbije, čije se usvajanje očekuje do kraja narednog mjeseca.
Predlagači nove zatvorske kazne smatraju da je ona u duhu evropskih vrijednosti.
„S ozbirom na čitav niz teških izvršenih krivičnih dela u proteklom periodu u našoj zemlji, radna grupa je smatrala da bi mogla pred sud stručne javnosti da stavi jednu ovakvu ideju uvođenja doživotnog zatvora. Naime, u razvijenim zemljama zapadne Evrope uglavnom je smrtna kazna zamenjena doživotnim zatvorom“, kaže Radomir Ilić, državni sekretar Ministarstva pravde.
Oni koji pred sudovima brane počinioce krivičnih djela, smatraju da je doživotni zatvor prestroga kazna.
Kažu da su i dosadašnje maksimalne kazne zatvora vrlo rijetko izricane.
'Nije primjereno situaciji u državi'
"Vi znate i sami da i sudije nerado izriču maksimalne kazne. To u našim uslovima i u našem sistemu može teško opstati i advokatura baš upravo razmišlja na takav način da još nije trenutak uvođenja ovako strogih kazni, da nije primereno sistemu i trenutnoj situaciji u kojoj se ova država nalazi“, navodi Brankica Orlović, predsjednica Advokatske komore Niša.
Kriminolog Zlatko Nikolić kaže da su, u slučaju doživotnog zatvora, prevaspitavanje i resocijalizacija osuđenika besmisleni.
"Doživotna robija je potreba socijalne sredine da ispuca svoj negativni emotivni naboj prema prestupnicima, inače na same prestupnike, na potencijalne prestupnike, nema nikakve svrhe, jer i do sada su vršili i vršiće i dalje."
Trenutno je na snazi Krivični zakonik prema kojem je za najteža krivična djela predviđena kazna od 30 do 40 godina.
U zatvorima u Srbiji takvu kaznu izdržava nekoliko desetina osuđenika, među kojima i osuđeni za ubistvo premijera Zorana Đinđića.
Izvor: Al Jazeera

Predlagači nove zatvorske kazne smatraju da je to u duhu evropskih vrijednosti, dok je stručna javnost podijeljena.
