Službe sigurnosti Srbije su upozorile makedonske kolege na mogućnost sukoba u Kumanovu, ali su oni vjerovali da su te priče preuveličane, potvrdio je direktor Vojno-bezbjednosne agencije Srbije (VBA) Petar Cvetković.
Cvetković je rekao da su pripadnici naoružane grupe, koji su izveli napad u Kumanovu, duže vrijeme boravili u tom dijelu Makedonije i da su službe sigurnosti Srbije još u aprilu upozorile makedonske kolege da bi do napada moglo doći, no oni im nisu vjerovali.
Medijima u Srbiji je potvrdio kako su pripadnici te naoružane grupe bili uglavnom sa Kosova, ali da su pojedini njihovi članovi i iz Makedonije, pa čak i iz juga Srbije, a da im je zajednički cilj - stvaranje velike Albanije.
"Ideje stvaranja velike Albanije imaju podršku sa Zapada, a cilj terorista je bio da takvom akcijom obeleže i 12. maj, kada je 2010. godine ubijen jedan od njihovih vođa", tvrdi Cvetković.
Podignuta borbena spremnost vojske
Govoreći o odluci da se podigne nivo borbene spremnosti za Vojsku Srbije, Cvetković je rekao da se to, prije svega, odnosi na onaj dio vojske koji se nalazi u Kopnenoj zoni sigurnosti i da je to potrebno kako bi se povećala budnost, jer postoji opasnost da se jedan dio pripadnika oružane grupe izvukao iz Kumanova, zato što se "procenjena jačina te grupe ne slaže sa brojem ubijenih i zarobljenih".
Cvetković je poručio svim građanima Srbije da mogu biti spokojni i sigurni, jer službe sigurnosti, vojska, policija i država preduzimaju sve potrebne mjere.
"Nije stvar u tome da su informacije preterano dramatične za našu zemlju. Situacija, što se tiče bezbednosti naše zemlje, nije dovedena u pitanje u ovom trenutku", rekao je Cvetković.
Priznao je da se situacija mijenja "iz časa u čas", ali da sve strukture sigurnosti Srbije "pomno prate šta se tamo događa".
Po njemu, prije 14 godina bilo je registrirano najmanje 1.200 pripadnika naoružanih grupa koji su učestvovali u tim snagama, a smatra da je sada drugačija situacija, te da je riječ o manjim grupama. Procjenjuje se da ih je u posljednjoj akciji u Kumanovu bilo između 50 i 80.
Veljović: Nema opuštanja
Istovremeno je i direktor policije Srbije Milorad Veljović potvrdio da su svi građani Srbije sigurni, kao što je i Srbija u ovom trenutku sigurna zemlja, te da se u potpunosti kontroliše stanje i da je na prostoru Preševa, Bujanovca i jugu Srbije situacija stabilna.
Naveo je kako nema informacija da se sukobi sa teritorije Makedonije mogu prenijeti na teritoriju Srbije.
"Upućen je dovoljan broj ljudi, pre svega Žandarmerije i povećan je broj osoblja na graničnim prelazima", rekao je Veljović i poručio kako je potrebno zaobilaziti granične prijelaze na jugu Srbije, jer se ovog trenutka ne zna šta će se dogoditi u Makedoniji.
"Ne smemo se nijednog trenutka opustiti. Ta zona je itekako osetljiva. Moramo biti spremni u svakom momentu", naglasio je Veljović.
Govoreći o izbjeglicama koji žele iz Makedonije pobjeći u Srbiju, Veljović je precizirao da je do sada prešlo najmanje 450 ljudi i da su to mahom oni koji imaju rodbinske veze u Preševu.
Izvor: Agencije

Službe sigurnosti Srbije u aprilu upozorile makedonske kolege da bi do napada moglo doći, ali im nisu vjerovali.
