Plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije (NBS), jutros su počeli zvanični razgovori predstavnika Republike Srbije i Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja boravi u Beogradu od 29. aprila do 12. maja, priopćila je NBS.
Tijekom razgovora dviju delegacija bit će sagledana aktualna ekonomska situacija u Srbiji, a kao glavni adut Vlada Srbije će iznijeti fiskalne rezultate, budući da je deficit u prva tri mjeseca ove godine bio upola manji od onog što je s MMF-om dogovoreno, a jedna od nezaobilaznih tema bit će restrukturiranje Elektroprivrede Srbije (EPS) i eventualno povećanje cijene električne energije.
Pitanje deficita
Kako je premijer Srbije Aleksandar Vučić, izjavio na svečanoj sjednici povodom godišnjice rada Vlade, deficit će i na kraju travnja biti upola manji od planiranog.
Premijer je precizirao da će deficit na kraju četvrtog mjeseca iznositi oko 30 milijardi dinara (249,6 milijuna eura), dok bi MMF prihvatio do 72 milijarde (599 milijuna eura), a istovremeno je u prvim mjesecima 2015. rasla i naplata bruto domaćeg PDV-a.
Službeni podaci i oni koje će MMF najviše i gledati, za prva tri mjeseca, pokazuju da je deficit iznosio 21,1 milijardu dinara (175,5 milijuna eura), a prema dogovoru s MMF-om predviđeno je da minus u državnoj blagajni bude dva puta veći, 55 milijardi (457,7 milijuna eura).
Ministar financija Srbije Dušan Vujović je prošloga tjedna rekao da očekuje da će ta institucija potvrditi dobre rezultate Vlade u proteklih godinu dana rada.
"Očekujemo da će MMF potvrditi dobar rezultat i na fiskalnom, ali i na planu monetarne stabilnosti. Tada ćemo sa Fondom sesti i razmatrati sve strukturne elementima programa", rekao je Vujović.
Ministar financija je rekao i da očekuje da će nakon posjeta Misije MMF-a biti potpisan sporazum o restrukturiranju EPS-a, dok će odluka o eventualnom poskupljenju struje biti donesena nakon toga, na temelju odluke regulatornog tijela i Vlade Srbije.
Plan reformi
On je rekao da očekuje da program restrukturiranja stupi na snagu 1. lipnja, kako bi mjere bile realizirane na vrijeme, u skladu s programom koji je usvojen s MMF-om, i dodao da se prvobitni dogovor s MMF-om, koji je predviđao da te mjere budu realizirane 1. travnja, ispostavio kao nerealan.
MMF je sa Srbijom potpisao 'stand by' aranžman iz predostrožnosti, vrijedan oko 1,2 milijarde eura, koji je odobrio odbor izvršnih direktora MMF-a 23. veljače u Washingtonu.
Kako bi dobila aranžman, Vlada Srbije se obvezala da će provoditi program baziran na tri osnovna stupa: ozdravljenje javnih financija, unaprjeđenje stabilnosti i fleksibilnosti financijskog sektora i provođenje sveobuhvatnih strukturnih reformi.
Prethodni aranžman Srbije i MMF-a sklopljen je krajem rujna 2011. godine, a zamrznut pred izbore u veljači 2012. godine, jer je proračun za 2012. odstupio od dogovorenog fiskalnog programa.
Izvor: Al Jazeera i Agencije

Misija MMF-a boravi u posjeti Srbiji od 29. aprila do 12. maja, glavne teme ekonomska situacija i EPS.
