Premijer Srbije Aleksandar Vučić, izjavio je da će Vlada povećati plate i penzije, nakon što to pitanje u augustu pokrene sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Vladinim mjerama štednje, koje su usvojene krajem prošle godine, u Srbiji su smanjene plate i penzije u prosjeku za 10 posto.
Na pitanje novinara koliko će to povećanje iznositi, Vučić je rekao da on "ima te cifre u glavi, kao i oni (MMF)", ali u predstojećim pregovorima će svaka strana nastojati da izbori što bolju poziciju.
"Biću nešto darežljiviji, ali ni jednog trenutka nećemo da rušimo sporazum s MMF-om", rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
Odgovarajući na pitanje da li pozitivni makroekonomski rezultati u prva četiri mjeseca znače da Vlada neće otpustiti pet posto zaposlenih u javnom sektoru, Vučić je rekao da će prirodni odliv zaposlenih iznositi oko tri posto, a o preostala dva procenta također će se pregovarati s MMF-om.
Višak od 420 miliona eura
Naveo je da su prosječne plate ostale iste kao u aprilu prošle godine, ali da će Vlada osigurati da se one podignu i u javnom sektoru.
"Naša namera je da sprovodimo strukturne reforme kada je reč o poreskoj administraciji i javnim preduzećima. Kada je reč o kapitalnim ulaganjima ja sam sada preuzeo na sebe nadgledanje i svu odgovornost i biće znatno bolje u maju."
Kao najveći problem Vučić je ocijenio proces privatizacije, ali je ipak procijenio da će gotovo 75 posto fiskalnih zahtjeva MMF-a biti ispunjeno u prvoj godini programa.
"Pre kraja godine građani će u svojim džepovima osetiti znatno poboljšanje", rekao je.
Također je dodao da su javne finansije Srbije u najboljem stanju u posljednjih deset godina i da zemlja ima višak od 420 miliona eura.
Njih će preusmjeriti u kapitalne investicije, a u sektoru građevinarstva najavljuje nova zapošljavanja.
Ekonomske oscilacije
Od trenutka kada je Vučić najavio mjere štednje, ekonomija Srbije doživjela je mnoge oscilacije.
U proteklih šest mjeseci, kamate na državne obveznice u prosjeku su niže za gotovo jedan posto, ali je u istom periodu javni dug uvećan za milijardu i 600 miliona eura.
Mjere štednje najavljene su 18. 9. 2014. Te mjere dizajnirane su za smanjivanje budžetskog deficita. Predviđeno je smanjenje plata i penzija za 10 do 25 posto.
Samo pet dana nakon njihove objave, Srbija se na osnovu trogodišnjih državnih obveznica, na tržištu kapitala zadužila za 39,7 miliona eura, po kamatnoj stopi od 4,8 posto.
Prvog novembra 2014. u Srbiji je stupilo na snagu smanjenje plata i penzija. U decembru je uslijedila isplata prvih umanjenih primanja.
Zbog tog rezanja radnici prosvjetnog sektora 17. novembra stupili su u štrajk.
Krajem februara ove godine, Vlada Aleksandra Vučića potpisala je sporazum o zaduživanju sa MMF-om.
U okviru tog sporazuma, najavljeno je da će od prvog aprila struja u Srbiji biti skuplja za 15 posto.
Sredinom prošle sedmice, preko trogodišnjih državnih obveznica, Srbija se zadužila za gotovo 42 miliona eura.
No, ovaj put kamata je iznosila 3,9 posto, odnosno 0,9 posto manje nego u septembru prošle godine.
Interesantno je i da je javni dug Srbije, pola godine nakon objave Vladinih mjera štednje, porastao za više od milijardu i 600 miliona eura.
A od 18. septembra prošle godine, kada su objavljene mjere štednje, do danas - srpski dinar izgubio je 3,46 posto u odnosu na euro, koji je i sam svakako oslabio u odnosu na druge svjetske valute.
Izvor: Al Jazeera i agencije

Premijer Srbije rekao da će Vlada povećati plate i penzije nakon što to pitanje u augustu pokrene sa MMF-om.
