U Skupštini Srbije u toku je rasprava o posebnom zakonu o projektu „Beograd na vodi“, čiji je predlagač Vlada Srbije.
Takozvani lex specialis trebao bi omogućiti eksproprijaciju zemljišta na platou Savskog amfiteatra, gdje bi „Beograd na vodi“ trebao biti izgrađen.
Reporterka Al Jazeere Anne Marie Ćurčić javlja da je projekat vrijedan više od dvije milijarde eura uzburkao kako širu tako i stručnu javnost u Srbiji.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić, obrazlažući ovaj projekat, kazao je da je ovo važan dan za Srbiju, te kako se nada da će neko „2050. ponosno i pohvalno govoriti o onom što smo danas započeli“.
„Nadam se i da će se sve ovo završiti prelepom slikom Beograda, moderne i zaposlene Srbije“, zaključio je Vučić.
Prethodno je podsjetio kako je glavni grad Srbije u posljednjih 70 godina imao nekoliko velikih projekata silaska na rijeku, ali da ništa od toga nije urađeno.
Međutim, dodao je, nije očekivao tako veliki otpor projektu „Beograd na vodi“, koji, naglasio je, predstavlja napredak, modernizaciju i nešto „najlepše što se Srbiji desilo“.
Uklanjanje objekata
Podsjetio je, također, da je na tom lokalitetu već za proteklih godinu dana na površini od 40 hektara uklonjeno 179 od ukupno 246 objekata.
„Želimo da to bude najlepši deo grada, najlepši deo Srbije i hoćemo time da se ponosimo", istakao je Vučić.
Podsjetio je na član 58. Ustava Srbije, koji dozvoljava oduzimanje svojine kad to predstavlja javni interes, uz naknadu po tržišnim uvjetima i dodajući da zakon dozvoljava žalbu građana na takvu odluku, pa čak i žalbu Ustavnom sudu.
Protivnici projekta tvrde da Vlada Srbije krši Ustav predlaganjem ovog projekta.
Premijer Srbije kaže kako nije siguran da će Beograd na vodi biti završen ni za 15 godina, ali je, kaže, uvjeren da će Beograd već za tri ili četiri godine imati mnogo ljepše lice.
Dodao je kako će realizacijom „Beograda na vodi“ dobiti država i narod, a novac se neće slivati u, kako je naveo, „tajkunske džepove“.
Na primjedbu zašto se donosi specijalni zakon, rekao je da to nije prvi put, podsjetivši kako je to rađeno i u SFRJ-u i to za svaki veliki projekat od nacionalnog interesa. Kao primjer je naveo gradnju autoputa Bratstvo-jedinstvo.
Izvor: Al Jazeera i agencije

Specijalni zakon o kojem raspravlja Skupština omogućio bi eksproprijaciju zemljišta na platou Savskog amfiteatra.
