Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Uskoro odluka o žalbi Ilije Jurišića

$
0
0

Završeno je iznošenje dokaza u žalbi Ilije Jurišića, bivšeg pripadnika tuzlanskog Ministarstva unutrašnjih poslova BiH, pred Vijećem za ratne zločine Žalbenog suda u Beogradu.

Jurišić je tražio preispitivanje nepravomoćne presude kojom je osuđen na 12 godina zatvora za izdavanje naređenja za napad na kolonu vozila Jugoslovenske narodne armije (JNA), koja je izlazila iz Tuzle u maju 1992.

Tada su, prema optužnici, poginula 53 vojnika i rezervista JNA. 

Odluka Vijeća bit će poznata za desetak dana. 

Ovo je druga Jurišićeva žalba, a prvi put mu je odobreno ponovno suđenje pred novim sudskim vijećem, kada je osuđen na istu kaznu zatvora.

Jurišić je na javnoj sjednici u Apelacionom sudu u Beogradu zatražio oslobađajuću presudu i rekao kako vjeruje da ovaj Sud neće dozvoliti da strada nedužan čovjek, prenosi Anadolija.

„Hoću da vjerujem u pravdu, stručnost, nepristrasnost Apelacionog suda u Beogradu i nadam se da Apelacioni sud neće dozvoliti da strada potpuno nevin čovjek“, rekao je Jurišić.

Postupak protiv Jurišića

On je sudijama predočio da je pod stalnim ljekarskim nadzorom i da je došao u Beograd na sopstveni rizik.

Njegova odbrana je ocijenila da u dosadašnjem, prvostepenom, postupku nije bilo fer, pravičnog i suđenja u razumnom roku.

Jurišićev advokat Đorđe Dozet je naveo da se Tužilaštvo tokom postupka bavilo historijom i politikom, dok se mora utvrditi lična krivična odgovornost i uloga Jurišića na dan 15. maja 1992. godine.

Tužilac Odjeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu Milan Petrović,  ponovio je stav da ostaje pri presudi od 12 godina zatvora za Jurišića.

Po izlasku iz Suda, Dozet je ocijenio da je Vijeće Apelacionog suda korektno odradilo posao i izrazio očekivanje da će Sud donijeti odluku već naredne sedmice.

Apelacioni sud više nema mogućnost vraćati predmet na niže sudove, nego bi Sudsko vijeće trebalo nakon provedene javne rasprave u zakonskom roku saopćiti presudu, a druga mogućnost je ponovno otvaranje rasprave i analiziranje dokaza.

Jurišić je prvostepeno osuđen za ratni zločin i upotrebu nedozvoljenih sredstava, kada je kolona tadašnje Jugoslovenske narodne armije, 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu, a sukob se dogodio u naselju Brčanska Malta.

Uhapšen je u maju 2007. na beogradskom Aerodromu Nikola Tesla, a pritvor mu je ukinut u oktobru 2010. godine.

Viši sud u Beogradu osudio ga je na 12 godina zatvora 2. decembra 2013.

U ponovljenom postupku, izricanjem druge prvostepene presude Jurišiću, odbrana je tražila oslobađanje, dok je Tužilaštvo za ratne zločine tražilo kaznu od 15 godina zatvora.

Prvu prvostepenu presudu Jurišiću, od 12 godina zatvora, ukinuo je Apelacioni sud 2010. godine, naloživši ponavljanje postupka suđenja s novim sudskim vijećem.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Jurišić je pred Apelacionim vijećem tražio preispitivanje nepravomoćne presude kojom je osuđen na 12 godina zatvora.
Category: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Jurišić je pred Apelacionim vijećem tražio preispitivanje nepravomoćne presude kojom je osuđen na 12 godina zatvora.

Promo Image: 
Modified: 
2 april 2015, Četvrtak 17:17 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>