U 18 zdravstvenih institucija u Srbiji stanje je sve teže - gotovo da više nemaju medicinskih sredstava neophodnih za rad.
Takvo je stanje nastalo zbog blokade računa - od domova zdravlja do hitne pomoći. Računi su im blokirani zbog naplate potraživanja prema tužbama koje je od 2006. godine podnijelo oko 2000 stomatologa koji su ranije proglašeni viškom.
Uobičajena slika čekaonice u domu zdravlja upotpunjena je neuobičajenim obavještenjem - zbog blokade računa, u najstarijem i jednom od najvećih domova zdravlja u Beogradu, koji opslužuje više od 80.000 građana, laboratorijske analize krvne slike rade se samo za hitne slučajeve.
Zagorka Stanojević je srčani bolesnik. Za nju je, kaže, čekanje neprihvatljivo.
"Bez reči sam. Ja sam srčani bolesnik. Vidite kad je meni zakazano, više od mesec dana ja čekam", žali se ona.
"Najveća sramota koja je mogla da se desi - to je to. Evo treba da idem kod kardiologa. Dobio sam uput za laboratoriju i prošao mi rok. I ne mogu da dobijem drugi uput, jer šta ću kod kardiologa ako nemam od laboratorije... Sad čekam da vidim da li može nešto da se uradi. A šta ja sad da idem da plaćam laboratoriju", kaže Vladimir Japundžić.
Nedostaju osnovna sredstva
Zbog blokade računa, u 18 domova zdravlja u Srbiji otežan je rad. Pri tome ne nedostaju samo reagensi za laboratorijske analize već i osnovna medicinska sredstva, poput vaterolni, rukavica, igala za vađenje krvi...
Razlog zbog kojeg su se našli u nezavidnoj situaciji datira još iz 2006. godine, kada su usvojeni zakoni o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju te prateći pravilnik, kojima je ukinuta besplatna stomatološka zaštita pri domovima zdravlja.
"Time je blizu 2000 stomatologa proglašeno viškom i skinuto sa budžeta Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, koji im je uplaćivao plate. Ministarstvo zdravlja tada je poslalo instrukciju domovima zdravlja da se zaposlenima u stomatologiji zaključe aneksi ugovora o radu na osnovu kojih će primati zaradu", javlja iz Beograda Al Jazeerina reporterka Anne Marie Ćurčić.
Drugim riječima, novac za repromaterijal i druge troškove domovi zdravlja trošili su na zaposlene u stomatologiji.
Pacijenti se snalaze sami
Uslijedile su i tužbe stomatologa zbog, kako se pokazalo, neustavnog pravilnika, na ime kojih im se duguje najmanje pet miliona eura. U međuvremenu, pacijentima ne preostaje ništa drugo nego da se sami snađu.
"Išla sam privatno, morala sam. Krv sam mokrila, morala sam. Nisam mogla da sačekam. Sve je OK ovde, prime te, pošalju te, idi i radi", kazuje Zagorka Stanojević.
Ukoliko to sebi mogu priuštiti, pacijenti odlaze kod ljekara u privatnoj praksi. Strahuju da bi se, čekajući rješenje problema, broj domova zdravlja u blokadi mogao povećati.
Iz resornog ministarstva kažu da bi problem trebao biti riješen tokom ove sedmice.
Izvor: Al Jazeera

Zbog blokade računa, u 18 domova zdravlja u Srbiji otežan je rad, a nedostaju im i osnovna medicinska sredstva.
