Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću da obrati pažnju kako je rekao, šta kopa po Srbiji.
Nikolić je u intervjuu za Politiku reagirao na izjave iz tužilaštva da će ispitati navode o umiješanosti načelnika generalštaba Ljubiše Dikovića u ratne zločine na Kosovu.
Ni Tužilaštvo ni Ministarstvo pravde nisu željeli reagirati na navode predsjednika Srbije, dok pravnici smatraju da je riječ o otvorenom pritisku na tužilaštvo, izvještava Marko Subotić, reporter Al Jazeere.
Optužbe, protiv generala Ljubiše Dikovića, da je učestvovao u ratnim zločinima na Kosovu 1999. godine, koje su izrečene u Fondu za humanitarno pravo, za predsjednika Srbije Tomislava Nikolića predstavljaju orkestriranu kampanju koja se vodi protiv Srbije.
Dio te kampanje, prema mišljenju Nikolića, je i tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević.
"On nije pion Haškog tribunala, niti samo jedna ruka koja treba da potpisuje dekrete koji stižu iz Haga. On je tužilac u Srbiji, u svojoj zemlji i treba da se u nešto uveri. Sada će meni jedan čovek iz Srbije koji je vrhovni tužilac za tu materiju u zemlji, 16 godina posle bombardiranja, da kaže da će nešto da ispituje. I mandat mu je istekao. Neka malo razmisli šta on to kopa po Srbiji", kazao je Nikolić u intervjuu listu Politika.
Ometanje istrage
Za nekadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda Srbije Zorana Ivoševića izjava Tomislava Nikolića je pritisak na tužilačku organizaciju koji se može tumačiti i kao ometanje istrage.
"Nema pravo niko, pa ni predsednik Republike da se meša u rad javnog tužioca dok je on na toj funkciji jer on je samostalan. A to znači – zabranjen je svaki uticaj izvršne vlasti i svakog ko ima javna ovlašćenja direktno ili preko sredstava javnih informisanja. Ja bih rekao da on vrsi pritisak", kazao je Ivošević.
Tužilac za ratne zločine ranije je izjavio da će provjeriti sve tvrdnje koje je iznio Fond za humanitarno pravo i poručio da niko nije iznad zakona pa ni načelnik generalštaba Ljubiša Diković
"Javni tužilac nije rekao da će ga optužiti on kaže da će ispitati ono što je doprlo do njega. Da li će ili neće to je njegova stvar ali ako tu ima odgovornosti on je dužan da to uradi i ne može mu niko zabraniti da on vrši svoja ovlašćenja makar on bio i predsednik Republike. A predsednik bi to morao da zna", dodaje Ivošević.
Pojedini pravnici smatraju da je neprimjerena poruka predsjednika tužiocu da razmisli šta to kopa po Srbiji.
"Čudi nas da sa ovakve pozicije dolazi nešto sto je mešanje u rad pravosuđa i što može uticati na dalji tok istrage ukoliko je bude. I ne vidimo odakle taj strah da se u sudskom postupku ili istrazi dođe bliže onom što se desilo i neke stvari istraže", ističe Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava.
Pitanje mandata
Ispitivanje navoda Fonda za humanitarno pravo za predsjednika Srbije problematično je i zato što je tužiocu Vukčeviću, kako kaže, istekao mandat. Tužilac za ratne zločine stekao je pravo da ode u penziju, ali je izmjenama zakona omogućeno da on ostane na toj poziciji do kraja godine
"Ako ste vi hteli da napadate tužioca, onda mu niste trebali produžiti, da za njega zakon o penziji ne važi ili da za njega važi poseban zakon o penziji. Nešto tu očigledno se dešava van institucija i van zakona nekakve pogodbe se sklapaju", kaže advokat Božo Prelević.
Tužilaštvo za ratne zločine i prošle godine našlo se na udaru pojedinih poslanika vladajuće Srpske napredne stranke.
Oni su tužioca kritizirali što ne ispituje dovoljno zločine nad Srbima, ali i navodili da zamjenik tužioca Bruno Vekarić nije na zakonit način izabran na tu funkciju.
Izvor: Al Jazeera

Izjave predsjednika Nikolića o glavnom tužiocu za ratne zločine Vukčeviću u Srbiji ocijenjene kao ometanje istraga.
