U Srbiji je na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Početak ovog Sporazuma znači obavezu daljeg stvaranja zone slobodne trgovine i usklađivanje zakonodavstva sa pravnim tekovinama Unije.
EU 24. jula izvijestio Srbiju da je okončan postupak ratifikacije sporazuma u državama članicama.
Također, Srbija sada ima obavezu uskladiti stavove u vanjskoj politici sa zajedničkim stavovima Evropske Unije kao i formirati tijela koja će pratiti provođenje sporazuma.
Evropski komesar za proširenje Štefan Fule čestitao je jučer Srbiji stupanje na snagu SSP-a, ocijenivši da je Srbija time korak bliže EU.
Stupanjem SSP-a na snagu postaje se pridružena članica Unije i to je najbliža veza koju zemlja nečlanica može imati s Briselom.
Na čelu pregovaračkog tima Srbije o članstvu u Evropskoj Uniji bit će nekadašnja direktorica Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević.
Simbolički značaj
Ona je rekla da je rado prihvatila ponudu vicepremijera Srbije Aleksandra Vučića da preuzme mjesto šefa pregovaračkog tima s kojim je, kako je objasnila, razgovarala kako funkcionira proces evropskih integracija, kakvo je njegovo ustrojstvo, kakva su iskustva drugih, šta se tim procesom postiže i kakvi su ciljevi Srbije.
Na dan stupanja na snagu SSP prestaje primjena Prijelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, a rokovi koji su počeli da teku početkom primjene Prijelaznog sporazuma od 1. januara 2009. Nastavit će bez prekida da teku i nakon prestanka njegovog važenja, podsjetila je Kancelarija Vlade Srbije za eurointegracije.
Tanja Miščević, bivša direktorica Kancelarije za eurointegracije, koja je 2008. parafirala taj sporazum, objasnila je Tanjugu da se faktički tim formalnim činom u već uspostavljenim ekonomskim odnosima neće mnogo toga promijeniti.
Miščević je ukazala na, prije svega, simbolički značaj stupanja na snagu SSP, jer je time zadovoljen formalni preduvjet za početak pregovora o članstvu, a Srbija dobija status države pridružene EU.
"Nema novih rokova i novih para, odnosno fondova koji nam stupanjem na snagu SSP postaju dostupni, ali je ovo zaokruživanje prethodnog procesa i ovim je naš proces pridruživanja prerastao u proces pristupanja EU", objasnila je Miščević.
Politički dio sporazuma
Podsjećajući da Srbija i EU već godinama primjenjuju Prijelazni trgovinski sporazum, a to znači trgovinski dio SSP-a, Miščević je izjavila da je novina to što sada na snagu stupa i politički dio sporazuma.
"U političkom delu su definisani principi pridruživanja koje se zasniva na evropskim vrednostima, njima se država priprema za eventualno buduće članstvo, formiraju se institucije koje se bave primenom sporazuma i praćenjem njegovog ostvarivanja i koje eventualno rešavaju sporove između dva ugovorna partnera", objasnila je Miščević.
Kao najzanimljiviju novinu koja proističe iz stupanja na snagu SSP-a, Miščević izdvaja obavezu da Srbija uskladi stavove u vanjskih politici sa zajedničkim stavovima EU, ukoliko oni postoje.
Kada je riječ o trgovinskim odnosima, bit će nastavljen proces liberalizacije započet primjenom Prijelaznog trgovinskog sporazuma, što znači da će 1. januara 2014. godine biti završena liberalizacija za sve industrijske proizvode porijeklom iz EU i za najveći broj poljoprivrednih proizvoda.
Trgovinska liberalizacija sa EU je proteklih godina nailazila na oštre kritike euroskeptika, koji su uvjereni da Srbija, kao nedovoljno razvijena država, gubi ukidanjem carina na evropske proizvode.
Izvor: Agencije

U Srbiji je na snagu stupio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Tanja Miščević na čelu tima za pregovore s EU.
