Elektroprivreda Srbije krajem prošle godine raspisala je javni poziv za nabavu tzv. pametnih električnih brojila.
Međutim, Konzorcij srpskih proizvođača brojila ocijenio je kako su uvjeti tendera postavljeni tako da budu nedostižni za domaće kompanije, bilo pojedinačno, bilo u Konzorciju.
U ovom pogonu se proizvode takozvana pametna električna brojila, koja će u narednim godinama zamjeniti stare, kojih u Srbiji ima 3,5 miliona.
“Takozvana pametna brojila, atribut je malo prejak, nemaju nikakvu pamet, ona imaju prosto veće mogućnosti za komunikaciju i mere više nego što su naplatne veličine u prvoj i drugoj tarifi. I omogućavaju bolji uvid u način korišćenja el. energije“, kazao je Milivoj Staničić iz Konzorcijuma proizvođača brojila.
Tender za nabavku
Elekroprivreda Srbije raspisala je tender za nabavku 250.000 novih brojila.
Ipak, zbog težine uslova u tenderu, domaći proizvođači smatraju da im je ovaj posao nedostižan.
Neki od osnovnih zahtjeva su da proizvođači moraju da budu uspješni u izvršenju najmanje jednog sličnog ugovora, sa najmanje 100.000 brojila sa daljinskim očitavanjem, prosječan godišnji promet od najmanje 75 miliona eura u proteklih 5 godina i da raspolaže sredstvima od najmanje 25 miliona eura.
Visoke kriterijume tendera Elektroprivreda Srbije je postavila, kako tvrde, na osnovu pravila EBRD banke i Evropske investicione banke, koje su odobrile zajmove od po 40 miliona eura za sprovođenje projekta.
„EPS je uspio da i pored vrlo striktnih pravila EBRD-a umanji opšte uslove. Banka propisuje da ponuđač mora imati najmanje 2,5 puta veći promet od procjenjene vrijednosti posla, što bi u ovom slučaju značilo 145 miliona eura. EBRD je prihvatio EPS-ov prijedlog da to bude 75 miliona eura“, navodi se u saopštenju EPS-a.
Upravo da bi odgovorili zahtjevima, domaći proizvođači su se udružili i od EPS-a traže da promjeni uslove tendera i da im omogući bar da učestvuju.
„To je biti ili ne biti domaće proizvodnje. Ne samo što bi bila šteta nego bi se ta proizvodnja i ukinula jer bi produžavanjem zahteva sa visokim cenzusima i visokim referencama oni koji ne dobiju bar deo posla na ovakvom tenderu, oni bi bili onemogućeni za vek i vekova da učestvuju“, kazao je Milivoj Staničić iz Konzorcijuma proizvođača brojila.
Tehnički uslovi
Stručnjaci smatraju da domaći proizvođači moraju da zahtjevaju od Vlade Srbije da se ovakav tender ne sprovede.
„Malo čudno zvuči da mi dižemo kredit od strane banke da zaposlimo neku inostranu kompaniju a za to vreme da naši radnici nemaju posla da možda ostaju na ulici i da u krajnjem slučaju postaju socijalni slučajevi“, zaključila je urednica u Balkan magazinu Jelica Putniković.
Osim novčanih, tender propisuje i tehničke uslove koje mora da zadovoljava svako brojilo.
Najsavremeniji mjerni sistemi trebalo bi da omoguće daljinsko registrovanje i očitavanje potrošnje bez uticaja ljudi, kao i daljinsko uključivanje i isključivanje kupaca, i kontrolu potrošnje čime će se rješavati i problem krađe struje.
Softver za ovakvo pametno brojilo, tvrde sada udruženi proizvođači, može bez problema da se napravi i u Srbiji.
Ujedno, kažu, postoje i kapaciteti da se zadovolje količinske potrebe propisane tenderom.
Izvor: Al Jazeera

EPS krajem prošle godine raspisala je javni poziv za nabavu električnih brojila, ali uvjeti tendera su nedostižni.
