Dvoiposatni protest prosvjetnih radnika u Beogradu završen je danas u 14.30 sati šetnjom do Vlade Srbije i Ministarstva prosvjete.
Čelnici četiri reprezentativna sindikata još jednom su ministru prosvjete Srđanu Verbiću predali svoje zahtjeve.
Ranije se više od hiljadu prosvetara okupilo na Trgu Nikole Pašića protiv smanjenja plata u javnom sektoru.
Prema podacima Ministarstva prosvjete, u 12 posto ili 212 škola, nastava je danas djelimično ili potpuno obustavljena, dok sindikati tvrde da je taj broj daleko veći - blizu 700 škola.
Učitelji i nastavnici protive se smanjenju plata, što je Vlada najavila kao jednu od mjera štednje.
Reporterka Al Jazeere Natalija Lučić kaže da prosvjetari ne odustaju od svojih zahtjeva.
''Traže da se prosveta izuzme od smanjenja plate od 10% što je Vlada najavila kao jedna od mera štednje. Traže i da se uvedu platni razredi - to znači da se izjednače plate u javnom sektoru prema stepenu obrazovanja'', javila je Lučić.
Skraćeni časovi
Predstavnici sindikata su u nekoliko navrata razgovarali sa ministrom prosvjete, ali nisu se dogovorili.
Ministar je ostao pri stavu da plate u prosvjeti moraju da se smanje i da se od toga neće odstupati.
Također, sindikalci su rekli da im je Ministarstvo na posljednjim pregovorima dalo ,,nepristojnu ponudu'' i da su napustili pregovore.
Štrajk traje od 17. novembra tako što su časovi skraćeni na 30 minuta.
Sljedeća mjera koju najavljuju je da ne zaključe ocjene i ne završe polugodište do kraja ove godine, kako je nastavnim planom i programom predviđeno.
Jasmina Janković, profesorica u Pravno-birotehničkoj školi u Beogradu kaže da prosvjetni radnici od početka štrajka pokušavaju naći način da iz njega izađu te da se dogovore s vlastima.
''Stanje u prosveti je na jako lošem nivou i materijalno i u svakom drugom pogledu'', smatra Boban.
Zaštitnik građana Saša Janković Tanjugu je rekao da ima “izuzetno poštovanje za napor prosvetnih radnika da ukažu na ogromne probleme u prosveti”, ali se, kako ističe, to ne može činiti na štetu djece.
Prosvjeta je, prema recima zaštitnika građana, devalvirana, ponižena prethodnih decenija, što ima ogromne posljedice po sadašnjost i budućnost Srbije.
"U tom smislu, mogu samo da podržim napore prosvetnih radnika da unaprede svoj položaj i položaj prosvete u celini", kaže ombudsman.
S druge strane, podsjeća Janković, prosvjeta postoji radi obrazovanja.
"Mislim da nije potrebno naglasiti da se nijedan cilj u prosveti ne može ostvariti tako da se nanese nenadoknadiva šteta onima koji u prosveti stiču znanje, pre svega deci", istakao je on.
Zakonski minimum
Zaštitnik građana smatra da se mora naći način da se spoje i interesi prosvjetnih radnika, to znači unapređivanje njihovog materijalnog stanja, ali istovremeno da se interes učenika ne dovodi u pitanje.
"Apelujem na državne vlasti, ali i na prosvetne sindikate da oba ova cilja imaju u vidu", rekao je Janković.
Inače, zakonski propisi u Srbiji ne predviđaju potpunu obustavu rada u školama. Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakon o srednjem obrazovanju i vaspitanju predviđaju da "nastavnici, odnosno stručni saradnici u školi ostvaruju pravo na štrajk, pod uslovom da obezbede minimum procesa rada škole" u trajanju od "30 minuta po času u okviru dnevnog rasporeda i obavljanje ispita, a za stručnog saradnika 20 časova rada nedeljno".
Ako nastavnici, odnosno stručni saradnici škole učestvuju u štrajku, a istovremeno ne pružaju minimum procesa rada iz stava 2. ovog člana, direktor škole pokreće disciplinski postupak, navodi se u zakonima.
Izvor: Al Jazeera i agencije

Sindikati prosvjete u Srbiji potpuno su obustavili rad u stotinama škola tražeći da im se plate ne smanjuju.
