Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da će kontaktirati predsjednika Rusije Vladimira Putina kako bi s njim razgovarao o sudbini gasovoda Južni tok.
"Treba bez srdžbe da sednemo i razgovaramo sa Rusijom. Tim povodom iniciraću direktan kontakt sa predsednikom Putinom", rekao je Nikolić za Novosti.
On napominje da prvo treba vidjeti hoće li se graditi Južni tok i analizirati sporazum, kao i da smatra da ne može samo Srbija da snosi posljedice izmijenjenih okolnosti.
"Iako u ugovoru ne postoji direktna obaveza ruske strane, neka [Vojislav] Koštunica i [Boris] Tadić kažu da li je bilo dogovora: 'evo vam niska rudna renta, zato što će da prođe Južni tok', ili neka objasne zašto je renta tako niska", naveo je Nikolić.
Dodaje da jeste rusofil ,ali da to ne znači da bi zapostavio srpske interese u korist Moskve i ističe da je uvjeren da je između Srbije i Rusije "uvek moguć dogovor, pa i oko revizije sporazuma".
U međuvremenu, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Michael Davenport izjavio je da je Unija spremna da uključi Srbiju u projekat izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom, što bi bio jedan od novih izvora za snabdijevanje gasom, a korist bi imale i kompanije iz Srbije uključene u projekat.
"Evropska unija je izuzetno posvećena da učestvuje u finansiranju izgradnje gasnog interkonektora sa Bugarskom. Rad na studiji izvodljivosti je završen sa finansijskom podrškom EU-a i sada se radi na projektiranju gasovoda", rekao je Davenport za Blic.
Kako tvrdi, taj projekat će donijeti neke vrlo krupne poslove kompanijama iz Srbije koje se bave inženjeringom i izgradnjom, a također će suštinski doprinijeti tome da Srbija ima pristup alternativnim izvorima snabdijevanja gasom uključujući tečni prirodni gas.
Pregovori u toku
Pregovori o ovom projektu su u toku, navodi ambasador i podsjeća da je ministar energetike Srbije Aleksandar Antić prije nekoliko dana rekao je da je ovaj projekat važan element u naporima Srbije da modernizira i diversificira svoj energetski sektor, prenosi Tanjug.
"Ostajemo spremni da podržimo sve projekte u energetskom sektoru koji poštuju međunarodne pravne obaveze zemalja koje bi u njima učestvovale", poručio je Davenport.
On, također, napominje da je Evropska komisija primila k znanju odluku Gazproma da zaustavi Južni tok i da se "pozicija Evropske unije nije promijenila".
Nadležne službe Komisije će sada analizirati situaciju u jugoistočnoj Evropi kako bi se ubrzale interkonekcije u regionu sa ciljem da se one bolje povežu u mrežu gasovoda EU-a, ističe Davenport.
Na pitanje da komentira to što ruski ambasador Aleksandar Čepurin kaže da Srbija treba da traži odštetu od EU-a zbog Južnog toka, Davenport kaže da bi klauzule o nadoknadi štete trebalo da budu dio ugovora koji su pravljeni za taj projekat.
U skladu s tim, zemlje koje imaju bilateralne sporazume za Južni tok sada bi trebalo da pogledaju te ugovore, dodaje on.
"Evropska komisija nije potpisnica tih sporazuma i ugovora, pa samim tim nije prava adresa za traženje nadoknade, kaže Davenport.
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je ranije ove sedmice kako Rusija ne može nastaviti s projektom Južni tok ako se tome protivi Evropska unija.
On je, na zajedničkoj konferenciji za novinare s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u Ankari, konstatirao da Evropska komisija oklijeva odobriti projekat koji predviđa snabdijevanje južne Evrope plinom preko Bugarske, zaobilazeći Ukrajinu, prenosi agencija Reuters.
"Ako Evropa ne želi provesti projekat Južni tok, onda projekat neće biti proveden", kazao je lider Rusije.
Izvor: Agencije

EU je spremna da uključi Srbiju u izgradnju gasnog interkonektora sa Bugarskom, kaže šef Delegacije EU-a u Srbiji.
