Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Brammertz za AJB: Odluka o Šešelju u rukama sudskog vijeća

$
0
0

Glavni tužilac Haškog tribunala Serge Brammertz je u intervjuu za Al Jazeeru kazao kako je predmet protiv lidera Srpske radikalne stranke i optuženog za ratne zločine Vojislava Šešelja okončan 2010. godine te da se od tada čeka na presudu, "koja je potpuno u rukama sudskog vijeća".

"Ono što bih htio naglasiti je da smo mi, kao Ured tužitelja, ispitali našeg posljednjeg svjedoka 2010. godine. Odbrana nije prezentirala svoj slučaj te je predmet okončan 2010. godine. Moj Ured, jednako kao i žrtve i javnost, čeka od 2010. godine na presudu, koja je potpuno u rukama sudskog vijeća", kazao je Brammertz.

"Nadamo se da će presuda biti izrečena što je prije moguće. Što se Vašeg konkretnog pitanja tiče - zašto Ured tužioca nije poduzeo pravne korake? - morate znati da odluka o privremenom puštanju Šešelja na slobodu je zapravo 'proprio motu' odluka, koju donosi sudsko vijeće. Tu inicijativu je pokrenulo sudsko vijeće na osnovu humanitarnih razloga vezanih za njegovo zdravstveno stanje. Kako moj Ured nema pristupa njegovom zdravstvenom kartonu, nismo u poziciji prosuđivati je li ta odluka opravdana ili ne. To je bio jedan od razloga što nije bilo moguće, odnosno primjereno, da naš Ured uloži žalbu, jer smo imali samo ograničene informacije o tim osnovama."

Sudsko vijeće, kako navodi glavni tužilac Haškog tribunala, Šešelju je nametnulo samo ograničen broj uvjeta. Jedan od njih je da ne smije kontaktirati svjedoke ili žrtve i da se mora vratiti na Sud kada se odluči o datumu nastavka suđenja.

"Nisu nametnuti drugi uslovi, ali naravno, sudsko vijeće ima zakonsku mogućnost pozvati ga da se vrati kada god to odluči, ili kada sudsko vijeće zaključi da su uslovi prekršeni. No, da ponovim, sve je u rukama sudskog vijeća i Ured tužioca ima veoma malo mogućnosti za djelovanje u tom smislu", kazao je Brammertz za Al Jazzeru.

Politička podrška

Ranije je za tužilac Tanjug pozitivno ocijenio saradnju Tribunala s vlastima Srbije i izrazio zadovoljstvo rezultatima svoje trodnevne posjete Beogradu.

"Imamo i političku podršku, koja je neophodna da bi nastavili s radom", dodao je on.

Glavni tužilac Haškog tribunala ističe da dijeli mišljenje mnogih da je "način na koji Šešelj govori, uz mržnju koju stalno izražava u svim svojim govorima, veoma sličan načinu na koji je govorio tokom rata".

"Izgleda da se njegov način razmišljanja nije mnogo promijenio u proteklih 10 godina", naveo je Brammertz, dodavši da to zasigurno nema pozitivan utjecaj na Srbiju i pomirenje u regiji.

Upitan kako Tribunal napreduje s preostalim slučajevima, on je rekao da je obrada svih ostalih slučajeva u toku i da se u 2015. godine očekuje niz presuda, među kojima i presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću.

"Kada je riječ o [bivšem komandantu Vojske RS-a, generalu] Ratku Mladiću, sada smo usred izlaganja odbrane i taj slučaj napreduje sporo, ali sigurno", kazao je on.

Prema trenutnom planu, naveo je Brammertz, Tribunal bi trebao završiti s radom 2017. godine, a žalbeni postupci će biti prebačeni u nadležnost Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, koji će obrađivati žalbe, ukoliko ih bude, u slučajevima Mladić, Karadžić, Goran Hadžić...

Reakcije iz Hrvatske

Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović smatra da je Haški sud najodgovorniji za slučaj Šešelj, koji, poslije privremenog puštanja iz pritvora, slobodno nastupa u javnosti i pritom se, kako kaže, služi ratnohuškačkom retorikom.

Josipović žali što je sud propustio da učini ono što je u njegovom mandatu i podsjeća da je dosadašnja praksa Tribunala bila, čak i ako to nije bilo izričito napisano, da se onima koji su puštani na privremenu slobodu da uvjet da javno ne nastupaju, "a posebno da ne šire onu ideologiju koja je i razlog zbog koje su u Hagu".

"Nažalost, iz nekih razloga, Haški sud je i tu popustio, ili propustio, da učini ono što treba", rekao je Josipović i još jednom Šešeljeve izjave ocijenio "skandaloznim i strašnim" i "zazivanjem duha iz boce, duha šovinizma, nacionalizma, agresije, zločina..."

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić kaže da je dobila podršku za osudu stava i retorike Šešelja i da će se vjerovatno u nekom obliku o tome izjasniti i visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini.

Navela je kako je upozorila ministre vanjskih poslova država članica EU-a na situaciju koja je nastala nakon puštanja Šešelja iz haškog pritvora, jer, kako je kazala, agresivna proratna retorika kojom se služi šteti pozitivnim promjenama koje se događaju kao posljedica evropskog procesa u regiji.

"Potpuno je jasno da on šteti evropskom putu, u prvom redu Srbije, a onda i dobrim odnosima između Srbije i njenih susjeda. Prema tome, očito je da bi haške institucije trebale reagirati i vratiti ga u pritvor", rekla je Pusić.

Povod za burne reakcije u Hrvatskoj bilo je saopćenje SRS-a u kome Šešelj "srpskim četnicima"čestita "pad Vukovara" na dan koji Hrvatska obilježava kao Dan sjećanja na žrtvu Vukovara u posljednjem ratu.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Glavni tužilac Haškog tribunala za Al Jazeeru je kazao kako je predmet protiv lidera SRS-a okončan 2010. godine.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Related Video: 
Homepage Standfirst: 

Glavni tužilac Haškog tribunala za Al Jazeeru je kazao kako je predmet protiv lidera SRS-a okončan 2010. godine.

Promo Image: 
Modified: 
19 novembar 2014, Srijeda 20:46 CET
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>