Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Hartmann: Zašto Hag žuri da pusti Šešelja?

$
0
0

Florence Hartmann, glasnogovornica haškog tužiteljstva u vrijeme mandata Carle del Ponte, rekla je u Al Jazeerinoj emisiji Kontekst da u slučaju Vojislava Šešelja, kojeg je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju pustio na privremenu slobodu, treba postaviti pitanje – zašto je Sud žurio da ga pusti bez konačne odluke o njegovoj krivnji.

„Postoje međunarodni standardi koji nisu poštovani. Koliko god naš stav može da bude takav da želimo vidjeti Šešelja u Haagu, nisu poštovani međunarodni standardi i ne znamo je li Šešelj kriv ili nije“, rekla je Hartmann.

Beogradski odvjetnik Toma Fila, pak, smatra da u odluci Haškog suda nema političke konotacije, upozoravajući kako je lider srpskih radikala – teško bolestan.

„Sve ukazuje na sumnju da je Šešelj ozbiljno bolestan i da su zdravstveni razlozi ključni za njegovo puštanje na privremenu slobodu. Sve ostale priče su preuveličane“, smatra Fila.

Karta kupljena za srijedu

Šešelj bi trebao u srijedu doputovati u Srbiji, potvrdili su visoki srpski dužnosnici, a iz Srpske radikalne stranke (SRS), kojoj je on predsjednik, najavili su kako će njihov lider iza podneva biti u Beogradu.

„Potvrđujem da je karta za gospodina Vojislava Šešelja izdata pre sat vremena za let JU 361 AMS-BEG, 12. novembra 2014. godine u 10:40 sati“, napisao je zamjenik predsjednika SRS-a Nemanja Šarović na svom Twitter nalogu.

Informaciju da će Šešelj u srijedu doći u Beograd potvrdio je i predsjednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić, dok su radikali najavili da će u subotu, 15. studenog organizirati skup dobrodošlice u središtu glavnog grada Srbije.

Navodno će i govoriti na skupu u subotu, koji će početi u 12 sati.

Niang imao izdvojeno mišljenje

Haški sud je u međuvremenu objavio izdvojeno mišljenje suca Mandiaye Nianga o privremenom puštanju na slobodu Vojislava Šešelja u kojem izražava neslaganje s odlukom da se optuženi ne konsultira hoće li poštovati neophodne uvjete, jer je u prošlosti odbio pružiti takva jamstva.

Izrazio je i neslaganje s većinom jer nije uvela kao obvezujući sustav nadzora kojim bi se osigurao da se optuženi vrati u Haag i da ne stupa u kontakt sa žrtvama i svjedocima.

Sudac Niang navodi i kako „nije jasna točna uloga srpskih vlasti nije jasna, jer nemaju nikakvu direktnu obvezu da bilo što učine“.

„Optuženi Vojislav Šešelj ozbiljno je bolestan i da ne dobiva najbolju njegu zbog razlika u mišljenju oko medicinskog protokola koji treba slijediti“, upozorio je Niang.

Većinom glasova, uz suprotstavljeno mišljenje suca Nianga, Pretresno vijeće koje vodi postupak protiv Šešelja u četvrtak je odlučilo da ga privremeno oslobodi iz humanitarnih razloga, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja optuženog.

Šešelj se Sudu u Haagu predao početkom 2003. godine. Izjasnio se da nije kriv ni po jednoj točki optužnice.

U Haagu mu se sudi za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj i BiH, ali i za djela počinjena u Vojvodini od 1991. do 1993. godine.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Vlasti Srbije i Srpska radikalna stranka potvrdili su da će Vojislav Šešelj u srijedu doputovati u Beograd.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Vlasti Srbije i Srpska radikalna stranka potvrdili su da će Vojislav Šešelj u srijedu doputovati u Beograd.

Promo Image: 
Modified: 
11 novembar 2014, Utorak 22:05 CET
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>