Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Tužba zbog 'smrdljivih zgrada' u Srbiji

$
0
0

Direktor preduzeća Ekosekund Radivoje Petrović najavio je da će podnijeti tužbu protiv Građevinske direkcije Srbije, jer su naštetili ugledu te firme tvrdnjama da je oplatol koji proizvode, uzrok smrada i zdravstvenih problema stanara u beogadskom naselju "Dr Ivana Ribara", javlja B92.

On je ponovo odbacio kao neosnovane navode da je oplatol koji prozvodi ta firma uzrok zagađenja zgrada u Ulici Mileve Ajnštajn i kazao da se oplatol koristi za premazivanje oplata za izlivanja betona, da je to ulje i da samim tim ne može da se veže s betonom.

U augustu je više od 100 porodica moralo napustiti stanove u Novom Beogradu, tri mjeseca nakon što su se uselili. 

Toksikološke analize potvrdile su prisutnost fenola u organizmima stanara, a koji dolazi iz zidova. Ova štetna materija ima kancerogena svojstva. Stanove je izgradila državna kompanija.

Petrović je rekao da su vanredne analize proizvoda kompanije Ekosekund, koje je naložila inspekcija, urađene u akreditovanim laboratorijama, potvrdile da su svi sigurni za upotrebu.

On je rekao i da je na Vojnomedicinskoj akademiji izvršen vanredni pregled svih zaposlenih u Ekosekundu i da su dosadašnji rezultati pokazali da su svi nalazi u granicama normale, a da njihovi zaposleni direktno rade s oplatolom i sličnim proizvodima.

Porodica Krneta se uselila početkom godine. Stan su uredili po svojoj mjeri, a nekoliko sedmica kasnije počeli su osjećati neprijatne mirise.

Imali su glavobolje i vrtoglavice. Nakon što su uradili analizu urina, kod kćerke i oca pronađene su visoke vrijednosti štetnih materija.

Dobre namjere

Petrović je kazao da sumnja u dobre namjere GDS-a, koja je Ekosekund u medijima dovela u vezu s problemima na spomenutim zgradama, a da do sada ta kompanija nije dobila nijedan dokaz ni analizu kojom bi se potvrdile optužbe za štetnost oplatola.

Stanari zgrada u naselju Dr Ivana Ribara, čiju gradnju je finansirala Građevinska direkcija Srbije, od aprila osjećaju smrad u stanovima, a kod nekih od stanara utvrđene su povišene koncentracije otrovnog fenola u organizmu.

Petrović je kazao da fenol može isparavati i iz betona u koji se stavljaju aditivi, kako bi se uštedjelo na cementu.

On je pojasnio da je korištenje aditiva potpuno regularno, ali da je problem kada se oni stavljaju u većim količinama od propisanih.

Zgrade su prošle tehnički pregled i dobile upotrebne dozvole. Ipak, pregled objekata ne odnosi se na hemijske sastave i kvalitet zraka, jer to zakon ne propisuje.

Stanari iselili

U Direkciji kažu da krivca treba tražiti u onom ko je dozvolio da izvođači radova u slobodnoj trgovini kupe neispitan oplatol u kojem je bilo više toksina.

"Građevinska direkcija, osim što je podnela prijave inspekcijama, podnela je i krivičnu prijavu MUP-u i tužilaštvu kako bi se rasvetlile okolnosti u ovom slučaju jer mi zbog propusta drugih strana trpimo ogromnu materijalnu štetu", kazala je Katarina Konc iz Građevinske direkcije Srbije.

Prilikom udisanja isparenja od fenola može doći do iritacije disajnih puteva, ali i do posljedica po centralni nervni sistem i oštećenja drugih organa. Gotovo svi stanari tih zgrada su se iselili.

S druge strane, u Direkciji je rečeno Tanjugu da je GDS od samog početka transparentno iznosila u javnost sve činjenice o tom slučaju i da su i sva postojeća dokumentacija o korištenom oplatolu, kao i nalazi relevantnih i kredibilnih institucija proslijeđeni nadležnim inspekcijama, MUP-u i Tužilaštvu.

U GDS-u kažu da je istraga o tom slučaju u toku i da ima povjerenje u institucije države i ne želi da bespotrebno polemiše s proizvođačem oplatola koji je uzrok problema.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Standfirst: 
Ekosekund najavljuje tužbu protiv Građevinske direkcije Srbije zbog tvrdnje da su odgovorni za 'smrdljive zgrade'.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Ekosekund najavljuje tužbu protiv Građevinske direkcije Srbije zbog tvrdnje da su odgovorni za 'smrdljive zgrade'.

Promo Image: 
Modified: 
22 oktobar 2014, Srijeda 22:49 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>