Jutarnjim namazom u džamijama i vjerskim objektima širom regije i svijeta muslimani proslavljaju prvi dan, jednog od dva najveća blagdana u islamu, Kurban-bajram.
Središnja bajramska svečanost u BiH održana je u Sarajevu u Gazi Husrev-begovoj džamiji.
Bajram-namaz predvodio je i bajramsku hutbu držao reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, koji je čestitao svim muslimanima regije i svijeta Kurban-bajram.
Po njemu, ljudima je općenito, a muslimanima posebno, potreban unutarnji dijalog, razgovor ravnopravnih i razumnih, a ne monolog i isključivost.
„Neka naša briga budu i naše komšije s kojima živimo, da njihova sreća bude i naša, te da njihova bol i tuga budu poziv da im priteknemo u pomoć“, rekao je Kavazović te istaknuo:
„Bosna je naša domovina i čuvajmo je. Niko neće našu muku živjeti i naše probleme rješavati, ako to ne učinimo sami. Vidjeli smo to mnogo puta. Zato pozivam muslimane, pravoslavce, katolike i Jevreje da složno radimo na podizanju naših porodica, odgajanju naše djece i čuvanju našeg zajedništva. Sklapajmo prijateljstva gdje god možemo“, poručio je Kavazović.
Prema njegovim riječima, ne postoji lak put u borbi za univerzalne vrijednosti i opstanak.
„Čuvajmo slobodu, sigurnost i dostojanstvo našeg naroda i naše islamske zajednice. Moramo osluškivati šta naši prijatelji govore, ali odluke moramo donositi sami, vođeni vlastitim iskustvom i ispravnim razumijevanjem našeg puta i naših interesa. Dani Kurban-bajrama su dani žrtve. U njegovim danima prisjećamo se svih žrtava koje smo podnosili i koje je podnio naš narod u prošlosti“, pojasnio je Kavazović.
Bajram-namaz klanjan je i u mesdžidu Ferhad-pašine džamije u Banjoj Luci.
„Svako od nas treba da žrtvuje dio svog imetka, truda, vremena, znanja, umijeća radi opšteg dobra“, rekao je u bajramskoj hutbi banjalučki muftija Osman ef. Kozlić, najavivši da će se sljedeći Bajram klanjati u obnovljenoj Ferhad-pašinoj džamiji.
Nakon 22 godine, otkako je u travnju 1992. godine zapaljena, minirana i porušena do temelja, u Carevoj džamiji u Foči stotinjak vjernika klanjalo je bajram-namaz, koji je predvodio goraždanski muftija Remzija ef. Pitić.
Bajram u regiji
U prepunoj zagrebačkoj džamiji Bajram-namaz predvodio je hafiz Aziz ef. Alili, dok je središnja bajramska svečanost održana u Islamskom centru u Rijeci gdje je bajram-namaz predvodio, bajramsku hutbu i poruku uputio predsjednik Mešihata islamske zajednice u Hrvatskoj, muftija Aziz ef. Hasanović.
Vjernicima je poručio kako „krik boli i velike patnje kroz koje prolaze stanovnici Iraka, Sirije i drugih zemalja ne mogu i ne smiju ostaviti ravnodušnim nijednog razumom obdarenog čovjeka na zemaljskoj kugli, poglavito muslimana u čije ime navodno netko provodi teror i zulum nad nevinim ljudima, ženama, djecom, paleći i uništavajući njihova vjekovna ognjišta“.
„Dignimo svoj glas protiv takvih postupaka, osudimo to najvećom osudom i recimo to nije islam i nitko i nigdje ne može i ne smije zloporabiti vjeru islam radeći takva zlodjela“, rekao je Hasanović.
Bajramski namaz u beogradskoj Bajrakli džamiji predvodio je reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije Adem ef. Zilkić, osudivši u svojoj poruci rasizam, nacionalizam, nacio-šovinizam i isticanje prednosti kao bilo kakvih razlika, osim bogobojaznosti i dobročinstva.
Govoreći o prizorima koji svakodnevno stižu iz Iraka, Sirije, Libije i Ukrajine, rekao je kako oni potvrđuju zlobu i ljudsku bezosjećajnost, a u kojima se najčešće zloupotrebljava vjera.
„Nema nijedan jedini tekst u islamu koji naređuje ubijanje nevinih muškaraca, žena i djece i uništavanje imovine. Ko god se poziva na islam, a to radi, osudite ga, a ako ste u mogućnosti spriječite ga“, rekao je Zilkić.
Poglavar Islamske zajednice u Srbiji sa sjedištem u Novom Pazaru uputio je bajramsku poruku sa Arefata, tokom obavljanja hadžskih obreda.
"Braćo i sestre. Pravi musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku sigurni drugi ljudi, kaže Muhammed s.a.v.s. Stoga, neka nam Bajram uljepšaju riječi i pružena ruka prema našim komšijama koji su najbolji svjedoci naše iskrenosti u vjeri", navodi se u poruci Mevluda ef. Dudića, koja se završava bajramskom čestitkom "pripadnicima islama u Sandžaku, Vojvodini, Centralnoj Srbiji i Preševskoj dolini".
Centralna bajramska svečanost ove Islamske zajednice održana je u Novom Pazaru, u džamiji El Džinan, gdje je namaz predvodio i bajramsku hutbu održao muftija sandžački Muamer ef. Zukorlić.
„Ovo su dani hadža. Sve razlike među hadžijama nestaju. Hadž ljude dovodi u isti ravan, one koji imaju i one koji nemaju, i bolesne i zdrave“, rekao je reisu-l-ulema Islamske zajednice Crne Gore Rifat ef. Fejzić u svom obraćanju vjernicima, okupljenima u podgoričkoj Osmanagića džamiji.
Centralna manifestacija povodom početka Kurban-bajrama održana je i u Sultan Mehmet-Fatihovoj džamiji u Prištini.
Dva miliona hadžija u Meki
Blizu dva milijuna hadžija koji su došli u Meku iz svih krajeva svijeta jutros su obavili bajram-namaz, kao i drugi muslimani u svijetu, čime je počelo slavlje i obilježavanje jednog od najznačajnijih blagdana za muslimane.
Kurban-bajram slavi se i u Siriji, međutim radost blagdana se ne osjeti kao što je to bio slučaj prije sukoba koji u ovoj zemlji traju već gotovo četiri godine.
U prvim satima Kurban-bajrama, snage odane sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu izvele su zračni napad na Halep.
Napad je trajao nekoliko sati, a korišten je i otrovni plin. Građani Sirije su, unatoč napadu, klanjali bajram-namaz u džamijama na sigurnijim područjima, a nakon toga je uslijedilo čestitanje i posjeta mezarima najbližihih.
Ulice su okićene zastavama „Slobodne Sirije“.
Kurban-bajram se proslavlja četiri dana i naziva se hadžijski jer se u Meki završava glavno godišnje hodočašće, koje je obaveza svakog muslimana bar jednom tokom života, ukoliko mu to financijske mogućnosti dozvoljavaju.
Praznik počinje dva mjeseca i deset dana poslije Ramazana, a prvi dan se određuje prema pojavljivanju Mladog mjeseca.
Nakon jutarnje molitve u džamijama, obilaze se groblja.
Tradicionalno se prinosi i žrtva ovna, a kurbansko meso se dijeli na tri dijela - jedan je namijenjen siromašnima, drugi rodbini, a treći se ostavlja u kući.
Kurban-bajram i Yom Kippur istog dana
Muslimani u Jerusalemu okupili su se jutros u haremu džamije Al-Aksa na bajram-namaza.
Međutim, i židovski blagdan Yom Kippur (Dan pomirenja) ove godine se obilježava isti dan kada i muslimanski Kurban-bajram, a izraelske vlasti su donijele odluku o obustavi prometa na cestama i otkazivanju svih autobusnih, željezničkih i zračnih linija.
Židovsko vjerovanje kazuje da su svi poslovi, osim molitve, na dan Yom Kippura zabranjeni, što i jeste razlog za potez izraelske vlasti da obustavi javni promet i blokira glavne prometnice.
Židovi na Yom Kippur poste i suzdržavaju se svih aktivnosti, pa je na taj dan zabranjeno voziti auto, spremati hranu, imati spolne odnose, kupati se, obuvati kožnu obuću i raditi bilo što, osim molitve.
Unatoč obustavi prometa, bajram-namaz u haremu Al-Akse klanjale su desetine tisuća ljudi, nakon čega su prikupljali pomoć za Gazu.
Izraelska policija je navela da su poduzeli dodatne sigurnosne mjere kako bi svi Jevreji i muslimani mogli u miru proslavljati svoj blagdan.
Zbog izraelske zabrane otvaranja stočne tržnice i zabrane klanja životinja, Palestinci iz Jerusalema svoje kurbane mogu klati na Zapadnoj obali.
Najveći broj Paletinaca Jerusalema svoje kurbane je ostavila kod rodbine u susjednim Nablusu, Ramallahu, Betlehemu i Erihi.
Izvor: Agencije

Kurban-bajram se proslavlja četiri dana i naziva se hadžijski jer se u Meki završava glavno godišnje hodočašće.
