Zbog borbi u Libiji, koje se vode i u samoj prijestolnici Tripoliju, svi državljani Bosne i Hercegovine u toj zemlji više puta su pozvani da je napuste. Njih četrdesetak u ponedjeljak je i napustilo u pravcu Tunisa.
I Ministarstvo vanjskih poslova Srbije preporučilo je svim građanima te zemlje da hitno napuste Libiju i uzdrže se od putovanja u nju.
Kako je za agenciju Fena izjavio pomoćnik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zoran Perković, prema informacijama ambasadora Bosne i Hercegovine u Libiji Ibrahima Efendića, u toj zemlji ima do 300 bh. državljana i "svi oni su više puta pozvani da napuste Libiju".
Perković kaže da je jedna grupa, njih blizu 40, u ponedjeljak napustila Libiju u pravcu Tunisa.
"Po riječima ambasadora Efendića, u toku su borbe u samom Tripoliju, a granate su pale na stotinjak metara od rezidencije bh. ambasadora. Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je već donijelo odluku o povlačenju ambasadora na konsultacije, a pošto je on praktično jedini bh. diplomata u Tripoliju, Ambasada Bosne i Hercegovine ostaje na tehničkom nivou, s tehničkim sekretarom, koji je zadužen da pazi na imovinu Ambasade i da pruža konzularnu pomoć bh. državljanima u slučaju potrebe", rekao je Perković.
Dodao je da se naši državljani, u slučaju nužde, mogu obratiti i ambasadama prijateljskih zemalja s kojima postoji dogovor, kao što su Srbija i Turska, ali i bilo koje druge prijateljske zemlje.
Blizu 100 državljana Srbije
U Libiji se trenutno nalazi blizu 100 srbijanskih državljana zaposlenih u internacionalnim kompanijama i medicinskim ustanovama, a dio je već napustio tu zemlju, pišu beogradske Novosti.
Kako je za taj list rečeno u Ministarstvu vanjskih poslova Srbije, precizan broj građana nije moguće utvrditi, pošto su neki, bez obavještavanja Ambasade Srbije u Tripoliju, već napustili zemlju posredstvom aerodroma Metiga dok je bio otvoren.
Prvi potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić saopćio je u utorak da, s obzirom na intenziviranje oružanih sukoba u Libiji i krajnje nestabilnu sigurnosnu situaciju u Tripoliju, Ministarstvo vanjskih poslova preporučuje svim građanima Srbije da hitno napuste Libiju i uzdrže se od putovanja u tu zemlju.
Državljani Srbije koji, prema raznim osnovama, već borave u Libiji za konkretna uputstva mogu se obratiti Ambasadi Srbije u Tripoliju, navedeno je u saopćenju.
Svim državljanima ove zemlje koji se trenutno nalaze u Libiji savjetuje se da Ambasadi Srbije u Tripoliju dostave kontaktne podatke.
Preporuka da napuste zemlju
I Hrvatska se pridružila pojedinim članicama Evropske unije i počela evakuaciju svojih državljana iz Libije.
"Prvi put da evakuiramo svoje diplomate. Samo još jednom se dogodilo, ali tada je bila drugačija situacija, jer su bili otvoreni aerodromi u Iraku", kazala je Danijela Barišić iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Hrvatske.
Hrvatska je savetovala građanima da odgode putovanja u Libiju, a onima koji su tamo da je hitno napuste.
Tridesetak njih evakuiralo se zajedno s internacionalnim kompanijama za koje rade te su sada van zone sukoba.
"I oni imaju preporuku da napuste zemlju kada i njihove tvrtke to naprave. Onim građanima koji su dole, recimo oženjeni ili udati, pomažemo na način da pokušavamo stupiti u kontakt s ambasadama koje još imaju svojih delatnika i koja također organiziraju evakuaciju", rekla je Danijela Barišić.
Zatvoren aerodrom u Tripoliju
Francuska je u utorak počela evakuaciju svojih državljana iz Libije zbog sve većeg bezakonja i nereda u toj zemlji, saopćio je Vladin izvor pošto su slično uradile druge evropske države.
U Libiji ima manje od 100 Francuza i oni će napustiti tu zemlju brodom, izjavio je izvor, dodajući da će evakuacija biti završena u utorak poslije podne.
Nekoliko zemalja, među kojima su Velika Britanija, Francuska, Njemačka i Egipat, proteklog vikenda su savjetovali svojim državljanima da odmah napuste Libiju, navodi AFP.
SAD je evakuirao svoju ambasadu u toj zemlji, navodeći kao razlog realan rizik koji prijeti zbog sukoba između vojnika lojalnih libijskoj Vladi i pobunjenika.
Ostale zemlje, među kojima su Holandija, Belgija, Španija i Turska, također su savjetovale svojim državljanima da odu iz Libije.
Međunarodni aerodrom u Tripoliju je zatvoren, a drugi aerodromi su u ograničenoj upotrebi, bez preciznog reda letenja.
Jedan od mogućih pravaca napuštanja libijske teritorije je kopnenim putem, preko Tunisa.
Izvor: Agencije

Građani Bosne i Hercegovine i Hrvatske napustili Libiju, Srbija preporučuju svojim državljanima da napuste tu zemlju.
