Quantcast
Channel: Al Jazeera Balkans - Srbija
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

Tomislav Nikolić opet o opstanku BiH

$
0
0

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je da je Srbija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, što podrazumijeva i očuvanje bh. entiteta Republika Srpska, kao i da s rukovodstvom RS-a ima izuzetno dobru saradnju.

"Dejtonski sporazum se stalno urušavao i trebalo je da ostane 'mrtvo slovo na papiru' za prava Srba, a da se kroz to 'rušenje Dejtona' promoviše Bosnu i Hercegovinu", kazao je Nikolić u intervjuu za radio-televiziju RS-a, prenosi Tanjug.

Kako je rekao, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma "nije ni postojala želja da Bosna i Hercegovina bude izgrađena kao država ravnopravnih entiteta i naroda, već se išlo ka slamanju RS-a".

"Ja ne mogu da učinim ništa da Bosna i Hercegovina opstane ako ona to ne želi. Recite mi, da li se za ovih 20 godina ikakav lepak pojavio da poveže Bosnu i Hercegovinu? Mislim da takvo nešto uopšte ne postoji", kazao je.

O izborima i Sarajevskom atentatu

Govoreći o predstojećim, oktobarskim, izborima u Bosni i Hercegovini, Nikolić je poručio da će, kao predsjednik Srbije, sarađivati sa svakim ko dobije povjerenje građana, napomenuvši kako nije njegovo da podržava ili ne podržava bilo koju političku opciju.

Kada je riječ o obilježavanju 100 godina od Sarajevskog atentata i početka Prvog svjetskog rata, Nikolić je rekao da su predstavnici Srbije prvo planirali da idu na ceremoniju u Sarajevo, ali su odustali.

Ocijenio je da "pokušaji revizije istorije u vezi sa Prvim svetskim ratom nisu dali rezultate kakve su neki očekivali te da Srbi, uprkos revizionističkim nastojanjima, 100 godina od početka Prvog svetskog rata dočekuju dostojanstveno".

Izjavu Tomislava Nikolića za Al Jazeeru je komentirao bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić: "Postoji jedan lijepak i on se nalazi u Beogradu, tamo je rješenje. Oficijelni Beograd treba već jednom izjaviti Srbima u BiH, ne u entitetu jer je on nastao etničkim čišćenjem, nego u BiH: 'Vaša domovina je BiH, vaš glavni grad je Sarajevo i tamo kreirajte svoju politiku.' To je lijepak koji vodi homogenizaciji BiH kao države i to funkcionirajuće države."

Bosanskohercegovačka patriotska stranka (BPS) - Sefer Halilović među prvim je bh. partijama koje su uputile reakciju na tvrdnje Nikolića. U toj stranci smatraju izjave Nikolića "običnom predizbornom kampanjom u funkciji pomoći politici Milorada Dodika koji jedino, zbog propasti ekonomije u ovom dijelu BiH, može pričati o fantomskom referendumu manjeg bh. eniteta, što je politička lakrdija i najobičnija šarena laža."

U BPS-u, između ostalog, smatraju da Nikolić kao predsjednik „krnje Srbije“ treba da vodi računa o političkim i ekonomskim prilikama u svojoj zemlji jer „statusi Vojvodine i Sandžaka su, nakon Kosova, još uvijek otvorena pitanja u ovoj zemlji te njegova 'briga' za BiH jeste obično skretanje pažnje sa unutrašnjih problema Srbije".

Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor kazala je za Al Jazeeru: "Tomislav Nikolić ne govori ništa novo što ne bismo znali o njemu. To su i dalje neprihvatljive poruke za predsjednika države koja želi postati članica Europske unije. Pokazuje se još jednom istinita ona narodna - vuk dlaku mijenja, ali ćud nikada."

Posljednje izjave predsjednika Srbije o Bosni i Hercegovini za Al Jazeeru je komentirao analitičar iz Zagreba Davor Gjenero:

"To je žalosna izjava koja inzistira na jačanju onoga što razdvaja ljude u Bosni i Hercegovini. Nažalost, točno je da od Daytona do danas nije postojala racionalna politika povezivanja i činjenica je da je priznavanje ratnih rezultata kao granice interesnih područja u Bosni i Hercegovini, dovelo do toga da Bosna i Hercegovina kao jedinstvena država ne funkcionira. Oni koji inzistiraju na očuvanju takve unutarnje diobe, zapravo blokiraju funkcioniranje Bosne i Hercegovine kao racionalne države svih njezinih građana."

Adis Hasaković, analitičar iz Bosne i Hercegovine, komentira za Al Jazeeru iznesena stajališta Tomislava Nikolića:  

"Sa aspekta profesije kojom se bavim, dakle iz ugla političke komunikacije, mogu kazati kako je nastup predsjednika Republike Srbije nedvojbeni politički marketing u službi jedne političke opcije. Nikolić čak eksplicitno navodi Milorada Dodika, rekavši 'da nije našao grešku u načinu kako Dodik vodi RS'. Očito da su u redovima vladajuće političke stranke u bosanskohercegovačkom entitetu RS i kod svih onih koji tu političku opciju podržavaju unutar i izvan Bosne i Hercegovine, zabrinuti s obzirom na očekivane rezultate na predstojećim općim izborima u Bosni i Hercegovini. Dakle, još jedan spin, koji ovoga puta dolazi od predsjednika Republike Srbije, a koji bi javnost u Bosni i Hercegovini trebao odvratiti od stvarne i racionalne analize učinka vlasti u proteklom mandatu. Ipak, spin dolazi sa najviše državne instance susjedne i prijateljske nam zemlje jer njen predsjednik dovodi u pitanje suverenitet jedne međunarodno priznate i suverene države. Nadalje, Nikolić u svom spinu nastavlja, kao i njegovi prethodnici, s manipulacijom da je „Srbija garant Dejtonskog sporazuma“. Srbija je potpisnica Dejtonskog sporazuma kao jedna od strana, a nikako kao garant. To znači da Srbija ima jasne obaveze u njegovoj sprovedbi. U tom konteksu, i Nikolićev intervju se može razumjeti kao direktno kršenje Dejtonskog sporazuma čiji je Republika Srbija potpisnik. Kao građanin Bosne i Hercegovine mogu samo kazati da sam ponosan na sve jaču vezu među ljudima, bez obzira na nacionalne, vjerske i bilo koje druge razlike među njima. Solidarnost koju su svi u Bosni i Hercegovini pokazali u vrijeme poplava, dokaz je da ova država i pored miješanja u njene unutrašnje poslove onih koji bi najradije da je nema, ipak ima budućnost. Samo narodi i građani Bosne i Hercegovine mogu odlučivati o svojoj vlastitoj sudbini. Ogromna većina nas to je davno učinila. Ili, da obrnemo malo priču, kako bi to izgledalo da neko od političkih čelnika iz Bosne i Hercegovine da sličnu izjavu o opstanku Republike Srbije!? Zbog svega toga nadam se da će slobodna i demokratska Srbija osuditi ovo Nikolićevo raspirivanje mržnje među narodima, bilo ono makar i u formi spina."   

'Najbolji zaštitnik - nemiješanje'

Boško Picula, profesor na Fakultetu političkih znanosti, govori za Al Jazeeru: 

„Daytonski sporazum, odnosno Pariški sporazum koji je parafiran u Daytonu, u prvom je redu sporazum koji je doveo mir, bolje rečeno završetak rata. To mu je bio najvažniji cilj i sve ostale komponente su mu bile podređene. Zato je međunarodna zajednica napravila niz kompromisa kako bi se osigurao mir. Što se tiče Republike Hrvatske i Republike Srbije, odnosno tadašnje SRJ, one su supotpisnice sporazuma i kao takve imaju odgovornost prema njemu. Što se tiče ustrojstva BiH i njezine unutarnje kohezije, to je u prvom redu stvar državljana BiH, pri čemu međunarodna zajednica mora učiniti sve da se taj proces odvija na miran i pravedan način. U tom smislu bi bilo nedopustivo da bilo koji profiteri rata ostvare svoj cilj u smislu onoga što je rat donio, a to je etničko čišćenje, nepovjerenje i nefunkcioniranje države. Oni koji su izvršili agresiju nikad ne smiju doći u poziciju da ostvare svoje ciljeve.“

Enes Ratkušić, profesor sociologije i politički analitičar iz Mostara, ovako komentira istup predsjednika Srbije: 

"Osim paušalnih ocjena o iseljavanjima Srba i Hrvata iz Sarajeva, odnosno Mostara, ja još nikad nisam čuo neki argument za ovu njegovu tezu. Garant opstanka BiH, po meni, nisu nikakvi sporazumi, pa ni Dejtonski, ali sam uvjeren da je najbolji zaštitnik BiH - nemiješanje susjednih zemalja u BiH, a upravo Nikolić to radi.

Kad god imamo taj aspekt, odnosno miješanje Srbije i Hrvatske ili bilo koga u ono što jeste BiH, onda imamo upitnost opstanka BiH, bez obzira na kakvo se uplitanje radi, da li je riječ o političkom uplitanju kao sada ili vojnom kao ranije.

Mislim da i se sam Nikolić ovakvim istupom zapravo miješa u unutrašnje stvari BiH i pitanje je da li bi on dozvolio takvo nešto nekom bh. političaru, bez obzira na nacionalnost, da arbitrira u nekim stvarima u Srbiji.

BiH može naprijed bez sufliranja susjeda, arbitriranje je dozvoljeno od institucija jedne EU i većih razina, a nikako od razina susjeda s obzirom na prošlost."

Haris Pašović, reditelj iz Bosne i Hercegovine, smatra:

"Mislim da je puno važnije to što se u zadnjih 25 godina nije našla sila koja bi rastavila BiH i to ne samo u zadnjih 25 godina, nego i vijekova."

'Vučić da se ogradi'

Božana Kordić, predsjednica Helsinškog komiteta za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, komentira Nikolićeve tvrdnje: 

„Radi se o užasnoj razgradnji BiH. Helsinški komitet najoštrije osuđuje ovakve izjave, pogotovo stoga što Bosna i Hercegovina nije nastala lijepkom, kako to kaže gospodin Nikolić, i ne pristaje jednom predsjedniku države da koristi takav termin. Ono što je bitno je to da postoji Dejtonski sporazum i Ustav BiH i da je međunarodna zajednica ta koja je odobrila da BiH bude ustrojena na ovaj način. Ne znam je li gore to što je rekao Nikolić ili to što je Dragan Čović, koji je predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, dočekao Darija Kordića, osuđenog za ratne zločine.“

Marko Matić, novinar i kolumnista iz Srbije, kaže: 

"Novo dovođenje u pitanje teritorijalnog integriteta BiH od strane predsednika Srbije jasan je znak nekonzistentnosti politike Srbije prema BiH. Ovakve poruke ni na koji način ne doprinose niti izgradnji samog kredibiliteta politike Srbije niti unapređenju regionalnih odnosa.

Potpuno je suprotna od onoga što se proteklih meseci predstavlja kao zvanična politika Srbije prema regionu i BiH i potpuno je nejasno šta je bio motiv, iako možemo da pretpostavimo da je namena ove izjave bila unutrašnjopolitičke prirode, što nikako ne opravdava ovaj skandalozni nastup predstavnika Srbije.

Mislim da će se, uprkos svim drugim problemima sa kojima se Vlada Srbije u ovom trenutku suočava, premijer (Aleksandar) Vučić morati nedvosmisleno da ogradi od ove poruke, inače u suprotnom će Nikolićeva izjava u domaćoj i međunarodnoj javnosti biti shvaćena kao zaokret zvanične politike Srbije u jako lošem smeru sa posledicama koje iz toga mogu proisteći."

Izvor: Al Jazeera i agencije

Main Image: 
Standfirst: 
'Ja ne mogu da učinim ništa da BiH opstane ako ona to ne želi. Da li se za ovih 20 godina ikakav lepak pojavio da poveže BiH? Mislim da takvo nešto uopšte ne postoji.'
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Predsjednik Srbije kaže kako ne može učiniti ništa da 'Bosna i Hercegovina opstane ako ona to ne želi.'

Promo Image: 
Modified: 
23 juni 2014, Ponedeljak 15:17 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
Reviewed (Ready to publish)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>