U sukobima građana i policije, koji su se dogodili tokom dana u Mitrovici, povrijeđeno je 13 policajaca te 10 demonstranata, dok je 10 ljudi privedeno. Zapaljeno je i nekoliko automobila.
Dok su Albanci protestovali zbog postavljanja žardinjera koje blokiraju saobraćaj preko glavnog ibarskog mosta, te su tražili od lokalnih i državnih vlasti njihovo uklanjanje, lokalni Srbi ne dopuštaju da se one uklone.
„Nakon nekoliko sati sukoba policije i demonstranata, situacija je na glavnom mostu u Mitrovici mirna. Tamo je ostao veliki broj američkih vojnika koji se nalaze u sastavu KFOR-a, ali i veliki broj pripadnika EULEX-a i kosovske policije. Demonstranti su se razišli, a gradska čistoća uklanja gomilu kamenja“, javlja Al Jazeerin reporter Avni Ahmetaj.
U uspostavljanju reda policija je koristila suzavac i gumene metke.
Sporne žardinjere su postavljene prije četiri dana, nakon što su uklonjene betonske barikade iz 2011. godine, kada su se Srbi na taj način usprotivili prisustvu kosovskih institucija.
Građani su tada uklonili barikadu koja se nalazila na sjevernoj strani glavnog mosta preko Ibra.
Situacija van kontrole
Prethodno je čelni čovjek sjevernog dijela Mitrovice Goran Rakić pozvao svog kolegu iz južnog dijela grada Agima Bahtirija da prestane sa provokativnom retorikom o uklanjanju „Parka mira“, kako su ga nazvali kosovski Srbi, uz poziv da razgovaraju i zajedno dogovore izgled tog mjesta.
„Kosovska Mitrovica je skupo platila svoju cenu, cenu slobode i znaće da je brani ukoliko to bude zatrebalo“, upozorio je Rakić.
Pojedini mediji prenijeli su kako je Bahtiri prethodno izjavio da je „strpljenju došao kraj i da nova barikada na mostu preko Ibra, podignuta kao park, odmah mora da se ukloni“.
„Aktuelni premijer Kosova Hashim Thaci postavljanje betonskih žardinjera na mostu je nazvao 'sramnim činom', ali i pozvao demonstrante da se suzdrže od nasilja, najavljujući kako će barikade na mostu uskoro biti uklonjene“, zaključno javlja Ahmetaj.
Na sjevernoj strani glavnog ibarskog mosta postavljena je tabla sa natpisom „Park mira“ na srpskom i engleskom jeziku, dok je tabla sa južne strane, sa natpisom na albanskom jeziku, presavijena na pola.
Izvor: Al Jazeera i agencije

Dok Albanci negoduju zbog postavljanja žardinjera na ibarskom mostu i traže da se uklone, Srbi se tome protive.
