Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902

AI: Obračun s klimom nekažnjivosti u Srbiji

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International je ocijenila da bi Evropska komisija trebala iskoristiti pregovore o članstvu u Evropskoj uniji da bi "podstakla Srbiju na preduzimanje mjera okončavanja atmosfere nekažnjivosti za ratne zločine".

U izvještaju AI-ja pod nazivom "Srbija - Okončanje nekažnjivosti za zločine po međunarodnom pravu" navodi se da na hiljade žrtava u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu "nije uspjelo doći do pravde" te da je veoma mali broj dobio odštetu ili naknadu za ono što su pretrpjeli.

"Narednih nekoliko godina bit će ključno za obračun s klimom nekažnjivosti u Srbiji. Vrijeme prolazi, svjedoci umiru, a sjećanja blijede. Počionioci ratnih zločina moraju hitno biti suđeni, kako bi se obezbijedilo da žrtve ostvare pravdu prije nego što bude prekasno", rekao je direktor AI-ja za Evropu i centralnu Aziju John Dalhuisen.

AI ističe da je proces pristupanja Srbije EU-u jedinstvena prilika za "rješavanje nedostataka u pravnom sistemu i obezbjeđivanje sredstava i resursa za istrage i suđenja", prenosi Srna.

Napominje se da je 10 godina nakon osnivanja Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu "samo oko 160 počinilaca procesuriano za zločine po međunarodnom pravu koji su se dogodili u regionu tokom ratova 1990-ih godina".

Rigorozni monitoring napretka

"Porodice nestalih i dalje čekaju da otkriju ko je odgovoran za smrt njihovih najmilijih, a žene i djevojke koje su bile žrtve seksualnog nasilja čekaju da počinioci budu privedeni pravdi", kazao je Dalhuisen.

AI navodi da je za okončanje atmosfere nekažnjivosti za ratne zločine potrebno obezbijediti kadrove i resurse za Kancelariju tužilaštva za ratne zločine te stvoriti efikasne jedinice za istrage ratnih zločina u policiji, obezbijediti odgovarajuću zaštitu svjedoka, uključujući i specijaliziranu zaštitu za preživjele žrtve seksualnog nasilja i ratnih zločina, kao i obezbijediti prava na naknadu i odštetu za žrtve.

Od EK-a se traži da usvoji "rigorozni monitoring napretka Srbije u istragama i suđenjima za ratne zločine, kao što je bilo i u slučaju Hrvatske tokom njenih pristupnih pregovora s EU-om".

"Taj napredak će biti ostvaren tek kada Vlada Srbije obeća primjenu konretnih mjera za obezbjeđenje pravde za sve. Ako vlasti ne pokažu političku volju za okončanje klime nekažnjivosti u Srbiji, napredak ne može biti ostvaren, niti pravda zadovoljena", navodi AI.

Izvor: Agencije

Main Image: 
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Standfirst: 
Na hiljade žrtava u BiH, Hrvatskoj i na Kosovu nije uspjelo doći do pravde, a mali broj je dobio odštetu ili naknadu za ono što su pretrpjeli.
Category: 
Region: 
Teme: 
Related Content: 
Homepage Standfirst: 

Na hiljade žrtava u BiH, Hrvatskoj i na Kosovu nije uspjelo doći do pravde, mali broj dobio odštetu ili naknadu.

Promo Image: 
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Modified: 
17 juni 2014, Utorak 19:16 CEST
Page style: 
Normal page
Reviewed (Ready to publish): 
0

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2902


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>